INSTAGRAM - jak osiągnąć sukces?


Każdy z nas lubi, kiedy jego praca jest doceniana. Nic w tym dziwnego, taka jest natura człowieka. Jeśli chcesz aby twój profil na Instagramie zyskał większą liczbę obserwatorów i zależy Ci na uznaniu z ich strony zapraszam do przeczytania tego krótkiego poradnika. Ameryki raczej nie odkryję, nie dam Ci też idealnego przepisu na sukces. Musisz popracować nad nim sam/sama. Postaram się wskazać Ci drogę, reszta zależy od Ciebie.

Wybierz tematykę 
To chyba oczywiste. To znaczy, ja przyjmuję za oczywistość fakt, że chcesz aby Twoje konto na Instagramie miało konkretną tematykę? Jeśli masz zamiar wstawiać tylko selfie, nie potrzebujesz tego poradnika. Wystarczy, że masz ładną buzię, na pewno zdobędziesz szerokie grono odbiorców. Kiedy już wiesz co chcesz fotografować - fotografuj! Im więcej tym lepiej - trening czyni mistrza. Trzymaj się wybranego motywu. Jasne, nikt Ci nie zabroni wstawić zdjęcia drzewa, jeśli wcześniej wrzucałeś/aś same budynki. Zwróć jednak uwagę na to, że Twoim obserwatorom podobały się zdjęcia budynków i dlatego śledzą Twój profil.

Zastanów się nad nazwą, dwa razy!
Ja wiem, że obecnie bardzo ciężko wymyślić coś, czego ktoś wcześniej nie wymyślił. Jeśli ania204503 jest już zajęta, nie dodawaj do tego pięciu następnych cyfr! Pomyśl jeszcze raz, jestem pewna, że coś w końcu przyjdzie Ci do głowy! :)


 Daj się zauważyć 
Obserwuj profile ludzi, którzy tworzą coś ciekawego. Komentuj, jeśli masz coś do powiedzenia. Lajkuj, zawsze wtedy, kiedy coś Ci się podoba. Ale nigdy, powtórzę jeszcze raz, NIGDY nie proponuj lajka za lajka lub obserwacji za obserwację! Jeśli wyznajesz zasadę, iż l4l i f4f to dobry sposób na zdobycie obserwatorów to natychmiast zmień poglądy! Nie ma nic gorszego niż błaganie o zainteresowanie. Uwierz, jeśli robisz coś dobrego i udzielasz się w gronie osób robiących to samo, ale też poza nim, na pewno zostaniesz zauważony! Dodawaj hashtagi odpowiadające tematyce Twoich zdjęć, dzięki temu potencjalni odbiorcy znajdą Cię dużo szybciej. Wspomnę jeszcze nieśmiało, że #l4l i #f4f są złym pomysłem. Jeden lajk w tą czy w tamtą nic nie zmieni, a zdobyci w ten sposób obserwatorzy znikną szybciej niż się pojawili.

Inspiruj się
Jeśli nie masz pomysłu na zdjęcie, nie martw się, nie Ty jeden. Warto przeglądać zdjęcia innych osób, zapisywać je, aby wrócić w chwilach, kiedy nie jesteśmy w stanie wymyślić nic dobrego. Inspirowanie się nie jest zabronione - wręcz przeciwnie. Uważam, że powinniśmy czerpać tyle, ile tylko możemy od innych twórców. To rozwija naszą wyobraźnię. Ale uwaga!, nie chodzi mi o to, żeby robić dokładnie takie samo zdjęcie jakie kiedyś wpadło nam w oko! Nie, nie, tego nie rób, chyba sam nie chciałbyś aby ktoś podbierał Twój pomysł? :)

 Systematyczność to klucz do sukcesu
Jeśli podjąłeś się czegoś i chcesz osiągnąć sukces musisz być systematyczny. Nie ma innej możliwości. Postaw sobie cel i realizuj go. Oczywiście wszystko znów zależy od Ciebie. Chcesz dodawać jedno, dwa lub trzy zdjęcia dziennie - OK, rób to. Nie zawsze się uda, wszyscy jesteśmy ludźmi, są rzeczy ważne i ważniejsze. Sprawa wygląda gorzej, gdy dodajesz jedno zdjęcie na dwa tygodnie i nawet jeśli będziesz w tym systematyczny - na Instagramie nie masz szans. To bardzo specyficzne social media, wszystko dzieje się szybko, obserwatorzy przychodzą i odchodzą a Twoim zadaniem jest ciągłe skupianie ich uwagi i nieustanne wzbudzanie zainteresowania. Nie popadaj też w skrajność. Wstawianie zdjęcia co 30 min jest koszmarnie złą decyzją.
Jeszcze taka mała rada: jeśli masz problem ze zdjęciami i systematycznością skorzystaj z wyzwań, które często pojawiają się na Instagramie. W społeczności książkoholików jest ich mnóstwo.

Estetyka
Każdy ma inne poczucie estetyki, jednak jedno jest pewne. Twój profil na Instagramie, aby odniósł sukces, musi być przejrzysty i w miarę możliwości zgrany kolorystycznie. Polecam Ci wybrać sobie jeden filtr i używać go do znudzenia - wiadomo, wszystko w końcu może się znudzić.

Zdjęcia
W końcu doszliśmy do najważniejszego. Zaznaczę już na samym początku - nie musisz mieć dobrego aparatu, by robić piękne zdjęcia! Jeśli Twoją pasją jest fotografowanie ale nie masz profesjonalnego sprzętu nie zniechęcaj się. Rób jak najwięcej zdjęć, próbuj różnych kątów, perspektyw a w tym wszystkim zawsze pamiętaj o jednym i w mojej ocenie najważniejszym - dobre oświetlenie. Postaraj się, aby Twoje zdjęcia nie były ciemną, niewyraźną plamą. Chyba chcesz, aby Twoi potencjalni obserwatorzy widzieli co przedstawiasz na zdjęciu już przy pierwszym rzucie oka, prawda? :)

Podsumowując, Instagram jest, jak już wcześniej wspomniałam, bardzo specyficznym social media. Tu wszystko dzieje się szybko, nie ma czasu na dłuższe zawieszenie uwagi na profilu, który ma, dla przykładu, infantylną nazwę, pełnym selfie wątpliwej jakości, bądź takim gdzie widzę tylko czarne zamazane plamy i jeszcze przez pięć minut muszę przyglądać się aby dostrzec to, co autor zdjęcia chciał mi pokazać. Jest tyle pięknych Instagramowych kont do odkrycia, tyle zdjęć do obejrzenia, że nie ma sensu marnować czasu na nieciekawe profile. 
Teraz wszystko zależy od Ciebie, wierzę, że w jakimś stopniu naprowadziłam Cię na drogę do sukcesu, że stworzysz sobie miejsce w tej ogromnej społeczności i zdobędziesz wielu odbiorców. Jeśli masz ochotę podziel się nazwą swojego profilu w komentarzu - chętnie zajrzę i sprawdzę co tworzysz. :)

Obsługiwane przez usługę Blogger.