Gwiazdy nad Oktober Bend - Glenda Millard


Alice Nightingale wyobraża sobie, że unosi się w powietrze na skrzydłach splecionych ze słów i piór. O tym pisze wiersze, podczas gdy Manny James biega nocą, próbując uciec od bolesnych wspomnień z przeszłości. Pewnego razu spostrzega Alice na dachu jej domu nad rzeką, wyglądającą niczym galion na statku płynącym przez gwiazdy. W kieszeni ma wiersz, a jego słowa zna na pamięć. Jest pewny, że to tajemnicza dziewczyna z dachu go napisała.
Alice pragnie być taka, jak wszystkie nastolatki, mieć takie same szanse, jak inne dziewczyny. A gdy widzi biegającego chłopca, poznanie go staje się równie ważne, jak pisanie wierszy.
Piękna, przepełniona uczuciem historia o pokonywaniu trudności i traumy z przeszłości, a także o tym, jak od nowa żyć z zaufaniem i nadzieją.


Powieść poznajemy z dwóch perspektyw - jedną z nich prezentuje Alice. Trochę się przeraziłam kiedy otworzyłam książkę i zobaczyłam w jaki sposób została przedstawiona część należąca do niej. Zlewający się tekst, pozbawiony wielkich liter sprawił, że czytanie okazało się zwyczajnie ciężkie. Alice to dziewczynka z nabytym urazem mózgu. Na jej przypadłość składają się między innymi problemy z mową, ale fascynacja słowem sprawia, że dziewczyna pisze, wylewając na papier wszystko to, czego nie może powiedzieć na głos. Alice mieszka z babcią i bratem, a problemy jej rodziny nie kończą się na chorobie dziewczyny. Pewnego dnia poznaje Manny'ego - chłopca, który odpowiedzialny jest za drugie spojrzenie na historię. Manny zafascynowany dziewczyną siedzącą na dachu domu przy Oktober Bend postanawia dowiedzieć się o niej nieco więcej. Chłopak jest nieśmiały i zamknięty w sobie. Wydarzenia z przeszłości ukształtowały w nim nieufność ale Alice sprawia, że czuje się swobodnie. Sympatia do dziewczyny oraz więź jaka między nimi powstaje sprawiają, że mimo różnic, jakie dzielą tych dwoje, potrafią znaleźć wspólny mianownik, a z początkowego zafascynowania rodzi się pierwsza miłość.  

Dawno nie wymęczyłam się tak bardzo przy lekturze, którą bądź co bądź uważam za niezwykle wartościową i dobrą. Specyficzny styl powieści i sposób jej przedstawienia, chociaż ma swoje uzasadnienie, jest bardzo ciężki w odbiorze. Natomiast jeśli chodzi o fabułę - nie spodziewałam się tego, co otrzymałam. Sięgając po Gwiazdy nad Oktober Bend, a przy wyborze lektury kierując się jedynie opisem na tylnej okładce, tak naprawdę nie dostajemy konkretnych informacji na jej temat. Niemniej jednak bardzo podoba mi się fakt, iż książka okazała się tym, czym się okazała i niezmiernie cieszy mnie rosnąca popularność powieści traktujących o niepełnosprawnościach. Jednak wciąż nie jestem przekonana do sposobu ich przedstawiania i promowania takiej literatury w mediach. Popadanie w skrajności w przypadku mówienia czy pisania o osobach niepełnosprawnych jest, niestety, bardzo zauważalne, a Glenda Millard w Gwiazdach nad Oktober Bend zbliżyła się do obu granic - heroizowania głównej bohaterki i przedstawiania jej postaci jako kogoś godnego pożałowania i wymagającego współczucia. Szkoda. To tylko niewielki minus, który na dobrą sprawę nie każdy będzie w stanie zauważyć. Trzeba jednak zwrócić uwagę na mnogość przedstawionych w lekturze postaw społeczeństwa wobec ludzi z dysfunkcjami, czy też rodzin, których owa dysfunkcja dotyczy, i przyznać autorce dużego plusa za realistyczne ich przedstawienie. 

Gwiazdach nad Oktober Bend nie jest lekką i przyjemna historią, która sprawia, że czytelnik rozpływa się pod wpływem słodyczy i bezkresnej miłości. To przede wszystkim poważna, piękna i podnosząca na duchu powieść o tym, jak radzić sobie z przeszłością i jej następstwami, oraz jak pogodzić się z nimi i rozpocząć nowy rozdział w życiu. Opowieść o gorszych i lepszych chwilach składających się na codzienność. Obraz delikatnego, niewinnego i niezwykle uroczego uczucia budzącego się między dwójką młodych ludzi. Warta poznania i przemyślenia. Polecam!


Bardzo dziękuję za egzemplarz książki do recenzji!


Etykiety

.kobiece .podsumowanie A.J. Finn Abbi Glines Adam Christopher Adam Kay Adrian Bednarek Agata Czykierda - Grabowska Agata Przybyłek Agnieszka Lis Alek Rogoziński Alex Marwood Alex Michaelides Alice Clayton Alice Feeney Alison Noel Andrew Mayne Aneta Jadowska Anna Bellon Anna Ekberg Anna Ficner-Ogonowska Anna Kańtoch Anna McPartlin Anna Niedbał Anna Todd Artur Chmielewski Bartosz Szczygielski Belinda Bauer Bonnie Kistler Bonnie Smith Whitehouse Brittainy C. Cherry Brittainy C.Cherry Brodi Ashton C.L. Tylor Camilla Läckberg Cara Hunter Caroline Kepnes Carolyn Egan Carolyne Faulkner Charlaine Harris Chloe Esposito Chris McGeorge Christine Feret-Fleury Claire King Colleen Hoover Corinne Sweet Cynthia D'Aprix Sweeney Cynthia Hand Dani Rabaiotti Daniel Nyari Dolores Redondo dr Richard Shepherd Elaine DePricne Elisa Albert Emma Farrarons Erica Spindler Erin Hunter Erwin Thoma Eva Pohler Fiona Barton Francis Duncan Fuminori Nakamura Gabriela Gargaś Gilly Macmillan Girl Online Glenda Millard Gwenda Bond Helen Russell Holly Ringland J. Sterling J.P. Monninger Jacek Dehnel Jakub Ćwiek Janice Y.K. Lee Jem Lester Jenna Evans Welch Jennifer L. Armentrout Jennifer L.Armentrout Jenny Han Jessica Khoury Jill McGrow Joanna Szarańska Jodi Meadows Joe Sugg John Corey Whaley Jojo Moyes Jolene Hart Jonh Anderws Jorge Cham & Daniel Whiteson Josh Malerman JP Delaney K.A Tucker Karen Dionne Karolina Wilczyńska Katarzyna Michalak Katarzyna Misiołek Kate Atkinson Katherine Webb Kayhryn Croft Keith Stuart Kelly Barnhill Kendall Ryan Kim Hlden Kim Holden Kimberly McCreight Kiran Millwood Hargrave Layla Wheldon Leisa Rayven Liebster Blog Award Linda Geddes Linia serc Lisa De Jong Lisa Hågensen Lorena Franco Louise Jensen Louise O'Neill Lucy Vine Mads Peder Nordbo Maeve Haran Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maggie Stiefvater Maja Lunde Marcin Wójcik Marie Benedict Markus Zusak Marta Guzowska Mary Beth Keane Maybe Someday Megan Miranda Meik Wiking Mia Sheridan Michaela DePrince Michał Gaszyński Michele Campbell Michelle Falkoff Michelle Frances Miranda Kenneally Natalia Sońska Natasza Socha Neil deGrasse Tyson Neil Gaiman Nicholas Sparks Nick Caruso Nicolas Sparks Paola Capriolo Paul Grossman Paula Hawkins Paulo Coelho Peternelle van Arsdale Philip Roth Piotr Wilkowiecki R.J.Palacio Rainbow Rowell rebecca Donovan Regina Brett Remigiusz Mróz Renata Chaczko S. R. Masters Sally Thorne Sandra Orzelska Sarah J. Maas Sarah Vaughan Saroo Brierley Shaun Bythell Stephanie Perkins Stuart Turton Susan Dennard Susan Mallery Sylwia Trojanowska Tammara Webber Tana French Tarryn Fisher Terry Brooks Tony Trixi Von Bulow Ule Hansen Valérie Tasso Wojciech Czusz Yann Martel Zbigniew Zborowski Zoe Sugg
Copyright © Maw reads