Kiedy wszystko się zmienia - Lisa De JongNieustannie pozwalałam, by przeszłość determinowała moją przyszłość. Ale nie zamierzam się więcej poddawać.
Drake’a Chambersa cechuje tak wielka arogancja, jak mnie upór. Jest gwiazdą boiska, rozgrywającym w studenckiej drużynie futbolowej znanym w całym kraju. Myślałam, że jest taki jak wszyscy... Że to chłopak, którego powinna omijać z daleka każda dziewczyna. Odkryłam jednak, że na jego barkach spoczywa nie tylko ciężar prowadzenia drużyny.
Drake wyznał mi swoje uczucia z nadzieją, że i ja od dawna coś do niego czuję. Sądziłam, że odnaleźliśmy szczęście, jednak przeszłość zawsze znajdzie sposób, by wpłynąć na teraźniejszość.
Z jedną decyzją wszystko może się zmienić... już na zawsze.

Emery to grzeczna dziewczyna, nigdy nie była na prawdziwej imprezie a wolne wieczory woli spędzić z książką we własnym pokoju. Dobra uczennica, która mogła pozwolić sobie na naukę na wymarzonej uczelni wyłącznie dzięki stypendium. Jej problemy rodzinne zaczęły się bardzo wcześnie. Dziewczyna, mimo upływu wielu lat, nie może pogodzić z odejściem matki. Dusi w sobie wiele emocji, a te odbijają się na jej codziennym życiu. 
Drake jest zawodnikiem w szkolnej drużynie futbolowej. W oczach kolegów jest pewnym siebie, aroganckim gościem, bez którego nie może odbyć się żadna impreza. Chłopak jest najpopularniejszą osobą na uczelni i marzeniem niemal każdej dziewczyny. Jednak pod maską wyluzowanego i rozrywkowego Drake'a kryje się wrażliwy i walczący o uwagę matki chłopiec. Życie dało mu popalić. Trauma z powodu problemów matki i braku ojca uwidoczniły się w trakcie dorastania. 
Kiedy Emery i Drake zostają przydzieleni sobie do pracy nad projektem, oboje wiedzą, że nie wyniknie  tego nic dobrego. Nie mają jednak pojęcia, że na pierwszy rzut oka niepasujących do siebie ludzi może połączyć wspólny mianownik - a na drodze do szczęścia stanąć bolesna przeszłość. By pokrzyżować ich plany czyha również to, czego przewidzieć nie mogą - przyszłość. Nawet w najśmielszych wyobrażeniach nie mogliby pomyśleć, o takiej przyszłości dla siebie.

Lisa De Jong napisała typową powieść dla młodzieży. Pierwsza miłość, pierwsze rozczarowania, pierwsze ważne decyzje. Na usta (a w zasadzie na palce) ciśnie się stwierdzenie, że powieść wpasowuje się w ramy gatunku - jednak nie do końca jest to prawdą. Tym razem role głównych bohaterów się odwróciły. Zazwyczaj to ona jest tą niezdecydowaną, bo jak to się mówi: kobieta zmienną jest. W tym przypadku idealnie pasowałoby stwierdzenie, że to on jest zmienny - i to koszmarnie zmienny... Drake został przedstawiony w sposób, jakiego po pozornie wyluzowanej gwieździe uczelnianego futbolu, nie koniecznie można się spodziewać. Do bólu wrażliwy i ostrożny w relacjach z innymi, skryty i zamknięty w sobie. Muszę przyznać, że pod względem kreacji postaci, która w dzieciństwie przeżyła wiele, czego skutkiem było zmaganie się z problemami przez całe życie, Drake wypada świetnie. Jednak ostatecznie jego postać męczy i nudzi. Ileż można przyglądać się gierkom w stylu: w tej chwili cię chcę, a za chwilę wolę, żebyś odeszła i o mnie zapomniała? Bezustanne zabawy uczuciami Emery i okrutny egoizm bardzo zniechęciły mnie do jego postaci. Relacja między parą przez długi czas szczerze mnie nudziła i tylko tło, w postaci życia rodzinnego, relacji między głównymi bohaterami a ich najbliższymi i chęć odkrycia wszystkiego, co z tym związane, zmusiła mnie do przeczytania powieści do końca. 

Chociaż przez ponad połowę książki byłam bardzo negatywnie nastawiona do historii Emery i Drake'a, to sama końcówka okazała się naprawdę dobra. Wydarzenia, które zgotowała dla nich autorka sprawiły, że powieść nabrała tępa i stała się ciekawsza. Nie zmieniło to jednak mojego zdania o książce. Chociaż nie miałam okazji poznać pierwszego tomu serii Rain jestem niemal przekonana, że nie chcę nadrobić tej zaległości. Lisa De Jong nie przekonała mnie do swoich powieści, nie zostałam zauroczona, nie poczuła więzi z bohaterami, a ich historia nie wzbudziła we mnie żadnym emocji. Kiedy wszystko się zmienia okazało się przeciętną powieścią dla młodzieży, która poza ciekawym, choć nie do końca satysfakcjonująco rozwiniętym, wątkiem pobocznym nie oferuje nic nowego. 
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Filia.


Obsługiwane przez usługę Blogger.