Szpieg - Paulo Coelho


Nosiła wiele imion: z domu Margaretha Geertruida Zelle, na Jawie była panią MacLeod, Niemcy nadali jej kryptonim H21...
Mata Hari: kobieta-szpieg. Egzotyczna tancerka, powiernica i kochanka najbogatszych, najbardziej wpływowych mężczyzn Belle Époque, postać o tajemniczej przeszłości, budząca zazdrość dam z paryskiej arystokracji. Łamała męskie serca, moralne nakazy i drobnomieszczańskie obyczaje. Za niezależność zapłaciła najwyższą cenę.
Sto lat później legenda Maty Hari jest wciąż żywa. W masowej wyobraźni historia jej bogatego i pełnego przygód życia pozostaje symbolem kobiecej siły i odwagi.
W poruszającej i wciągającej powieści Paulo Coelho z maestrią opowiada dzieje Maty Hari, tworząc fikcyjną korespondencję między skazaną, osadzoną w paryskim więzieniu, a jej adwokatem.* *www.lubimyczytac.pl
O niezależnych kobietach z czasów przedwojennych mówi się niezwykle rzadko. Mata Hari, a tak naprawdę  Margaretha Zelle w pełni zasłużyła na to miano. Jako egzotyczna tancerka zdobyła ogromną popularność. Kobiety jej zazdrościły a mężczyźni marzyli, by spędzić noc w jej ramionach. Bez problemu wykorzystywała ich słabość, by wspinać się coraz wyżej, by spełniać swoje marzenia. Elegancka i zachwycająca femme fatale. Otoczona wianuszkiem adoratorów, chętnie przyjmująca komplementy. W końcu okrzyknięta szpiegiem, oznaczona kryptonimem H12, osadzona w więzieniu i skazana na śmierć. Nawet w najcięższych chwilach nie traciła nadziei. Przeszła przez życie z podniesioną głową, dzięki czemu jej historia nigdy nie zostanie zapomniana.

Mata Hari to bardzo kontrowersyjna postać, nie tylko ze względu na to w jaki sposób zdobyła to, na czym jej zależało, a głównie przez podejmowane decyzje. Jednak uważam, że warto poznać historię tej kobiety. Z pewnością jest ona jedną z ciekawszych osobowości ówczesnych czasów. Z jednej strony inspirująca, z drugiej wzbudzająca litość. I chociaż cytat mówi jednoznacznie jak chciała być postrzegana: "Urodziłam się w nieodpowiedniej epoce, dlatego nie mogę niczego naprawić. Nie wiem, czy w przyszłości ktoś o mnie wspomni. Gdyby tak się stało, nie chcę, żeby widziano we mnie ofiarę, lecz kobietę odważnie idącą przez życie, która za niezależność bez wahania zapłaciła najwyższą cenę.", ja wciąż nie mogę pozbyć się uczucia współczucia dla tej kobiety, pomieszanego z podziwem i odrobiną niezrozumienia. Mata Hari to niezwykła postać, która osiągnęła wszystko o czym marzyła, stała się osobą w której towarzystwie chcieli przebywać niemal wszyscy mężczyźni, a która ostatecznie została sama. Jej historia jest nie tylko opowiastką o ciekawej kobiecie, ale też niezapomnianą lekcją.

Uważam Szpiega za książkę godną poznania. Coelho odnalazł się doskonale w literaturze faktu. Wiernie i niezwykle realnie przedstawił postać Maty Hari, poprzez fikcyjną korespondencję kobiety z jej adwokatem. Na zaledwie 200 stronach, z perspektywy bohaterki, opowiada jej historię. Doskonale oddaje emocje, jakie mogły jej towarzyszyć. Ubiera w słowa ogólnodostępne informacje na temat kobiety i tworzy z nich książkę, od której nie łatwo się oderwać. Niezwykle ciekawa, poruszająca i dająca do myślenia. Coelho nadał nowe życie historii Mata Hari w sposób, z którego ona sama z pewnością byłaby zadowolona. Polecam Szpiega.


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Clos Brothers oraz wydawnictwu Drzewo Babel.

Obsługiwane przez usługę Blogger.