#1 Q&A | Wasze pytania, moje odpowiedzi


Tak jak obiecałam odpowiadam na Wasze pytania. Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu zaspokoiłam Waszą ciekawość. Jeśli nie, to w komentarzach możecie zadawać kolejne pytania. Gdy zbierze się ich wystarczająco dużo powstanie kolejna część Q&A. 


 Książki

Od kiedy zbierasz książki?
Zaczęłam kompletować biblioteczkę około 4 lata temu. Wcześniej także od czasu do czasu dostawałam książki, ale znacznie częściej odwiedzałam bibliotekę. Dopiero kiedy wyprowadziłam się z domu rodzinnego i sama zaczęłam zarządzać budżetem mogłam spełnić swoje marzenie o domowej biblioteczce.

Jaką kwotę miesięcznie wydajesz na książki? 
Ostatnio coraz mniej. W styczniu kupiłam tylko jedną papierową książkę - Zjawę w Biedronce za 9,99 zł. Jednak bywało i tak, że potrafiłam przeznaczyć na nie nawet 400 zł miesięcznie.

Ile książek kupujesz w miesiącu?
Niewiele. Staram się ograniczać kupowanie nowych książek. Sporo tytułów mam okazję otrzymać do recenzji i korzystam z tego przywileju.

Jak organizujesz swój budżet aby kupować je systematycznie i nie zbankrutować?
To zabrzmi źle, ale nawet kiedy wydaje mi się, że mam kontrolę nad budżetem, to w połowie miesiąca okazuje się, że wcale jej nie mam... Zawsze na pierwszym miejscu stawiam opłaty. Następnie oddzielam kwotę, którą przeznaczam na jedzenie, środki czystości i kosmetyki. Resztą mogę swobodnie dysponować.
Myślę, ze ważną kwestią w tym temacie jest korzystanie z ofert księgarni internetowych, które często oferują od 25%, nawet do 80% zniżki. Bardzo rzadko decyduję się na zakupy w księgarniach stacjonarnych, natomiast przez internet zdarzało mi się robić ogromne zakupy. Często w jednej paczce znajdowało się ponad 10 tytułów.

Czy zdarza Ci się dostawać książki za darmo od wydawnictw a w zamian recenzujesz? 
Tak, współpracuję z wydawnictwami i tak, otrzymuję książki do recenzji. Ale bardzo nie lubię, gdy ktoś uważa, że blogerzy otrzymują książki za darmo - przecież musimy poświęcić swój czas na ich przeczytanie i napisanie trzymającej się kupy i poziomu opinii. Obecnie coraz częściej dochodzi do tego promocja w mediach społecznościowych - a to w tych czasach coraz lepszy sposób na reklamę ;) Zrobienie ładnego zdjęcia również wymaga czasu ;)

Jeśli tak, to jak to zrobić by też dostawać książki za darmo?
Myślę że to bardzo indywidualna i wcale nie tak oczywista sprawa. Gdyby każdy książkoholik chciał dostawać książki za darmo, to na czym autorzy i wydawnictwa by zarabiały? :) Po pierwsze trzeba pisać bloga lub prowadzić bookstagram, mieć odpowiednią ilość odbiorców i czekać. ;)

Z którym wydawnictwem nawiązałaś 1 współpracę? 
Pierwszą propozycję otrzymałam od wydawnictwa Otwartego, doskonale pamiętam, że była to Saga Argentyńska :)

Jak często czytasz, w sensie, ile czasu dziennie Ci to zajmuje? :)
Zależy ile mam wolnego czasu. Bywają dni, kiedy w ogóle nie sięgam po lekturę. Chociaż teraz staram się czytać przynajmniej 100 stron dziennie. Jeśli książka mnie wciągnie, to czytam nawet podczas podczas przyrządzania posiłków ;) Zdarza mi się zarwać noc lub przełożyć prasowanie czy mycie okien na kiedy indziej. Nie potrafię dokładnie określić czasu, ale myślę, że przeznaczam na czytanie przynajmniej 2 godziny dziennie. 

Od kiedy "nałogowo" czytasz?
Zawsze czytałam, a kiedy jeszcze sama nie potrafiłam, to prosiłam tatę. Do dziś wypomina mi wiele wieczorów spędzonych z Kubusiem Puchatkiem ;) Miałam małą przerwę w okresie gimnazjum, ale ten okres chyba rządzi się swoimi prawami ;)

Jaki jest twój ulubiony gatunek książkowy?
Nie potrafię wybrać konkretnego. Czytam niemal wszystko, lubię przeplatać gatunki i próbować nowych. Jednego dnia mogę zachwycać się najzwyklejszą młodzieżówką, a następnego zatapiać w emocjonującym kryminale. Tak już mam :)

Kiedy wybierasz się do księgarni to czym się kierujesz kupując książki? Trendami? Ulubionymi autorami, gatunkami?
Pierwsze kroki kieruję w kierunku ulubionych gatunków, sprawdzam nowości, zapoznaję się z opisami. Zwracam uwagę na książki, które już gdzieś widziałam. Często sugeruję się też okładką - jestem okładkową sroką... 

Czy masz ulubione wydawnictwo, jakie? 
Tak jak w przypadku ulubionego gatunku - nie potrafię wybrać ulubionego. Chociaż największy procent książek, które mi się podobają wydaje Wydawnictwo Filia :)

Czy uważasz że powinno się kiedyś przestać czytać książki dla nastolatków?
Nie :) Uważam, że powinno się czytać wszystko na co ma się ochotę, bez względu na wiek. Oczywiście w granicach rozsądku - mam tu na myśli raczej powieści dla dorosłych, w których zaczytują się młode dziewczyny, a nie powieści dla młodzieży, w których zaczytują się dojrzałe kobiety :)

Ile czasu zajmuje Ci przeczytanie książki, która ma około 400 stron? 
Zależy od książki. Staram się czytać przynajmniej 100 stron dziennie. Kierując się tą zasadą - 4 dni. Jednak zdarza mi się pochłonąć nawet grubsze książki na jeden raz ;)

Masz jakiś system układania książek? tematycznie? 
Tak! Długo nie mogłam znaleźć idealnego ustawienia, przestawiałam i kombinowałam. W końcu zdecydowałam się oddzielić pojedyncze tomy od serii. Pojedyncze ustawiam mniej więcej tematycznie zachowując porządek w kolejności autorów, wydawnictw oraz wielkości. Serie ustawiam jedynie pod względem tematycznym.


zdjęcia & bookstagram

Jakim aparatem/obiektywem robisz zdjęcia?

Używam Canona 1300D, obiektywu 50mm f/1.8, lub jeśli potrzebuję szerszego kadru to zwykłego kitowego ;)

W jakim programie je obrabiasz?
Nie robię wiele. Nakładam filtr w VSCO, czasem rozjaśniam, czasem przyciemniam, zdarza mi się podkręcić lub zmniejszyć kontrast, ot i cała obróbka ;)

Jak to robisz, że wciąż masz pomysł na niebanalne i tak piękne dla oka zdjęcia?
Niebanalne? Ja wciąż mam wrażenie, ze nieustannie robię takie same zajęcia :P Czasem kompletnie nie mam pomysłu na zdjęcie. Wiec wstawiam biblioteczkę :P Teraz znacie mój sekret :)
Przeglądam niezliczoną ilość przeróżnych zdjęć. Nie tylko związanych z książkami. Czerpię inspirację ze wszystkiego. Zdarza się, że myślę o, to by fajnie wyglądało na zdjęciu. Staram się przenieść wizję przed obiektyw, a ostatecznie kompletnie zmieniam koncepcję i zdjęcie wychodzi całkiem inaczej niż planowałam ;)

Czy czujesz, że dzięki prowadzeniu bookstagrama coś zmieniło się w Twoim życiu i Tobie samej na lepsze?
To dobre pytanie. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam... Myślę, że prowadzenie bookstagrama zmieniło wiele. Nauczyłam się systematyczności, zarządzania czasem i nieco innego spojrzenia na ludzi i to, co robią. Czy to lepsze? Myślę, że w pewnym stopniu tak, a z drugiej strony trochę przeraża mnie ilość czasu jaką przeznaczam na przeglądanie Waszych miejsc i tworzenie swojego...

Czy nawiązałaś dzięki temu (prowadzeniu bookstagrama) jakieś bliższe przyjaźnie?

Nie, chociaż poznałam wielu cudownych ludzi i z niektórymi regularnie utrzymuję kontakt :)

Co najbardziej podoba ci się w twoim bookstagramie? 
Więcej miałabym do powiedzenia, gdyby pytanie brzmiało "co ci się nie podoba...". Często mam sobie wiele do zarzucenia, jeśli chodzi o zdjęcia, które dodaję, lub te które dodawałam kiedyś.
Lubię to, że mogę się rozwijać w kwestii zdjęć i przyglądać się swoim postępom. Chociaż nigdy nie będę tak dobra jak bym chciała podoba mi się to, że kiedy cofam się rok wstecz widzę mały progres :) Poza tym uwielbiam, kiedy jakieś moje zdjęcie nakłoni kogoś z obserwatorów do sięgnięcia po książkę! :D


Jeśli są jeszcze jakieś kwestie, które chcielibyście poruszyć, a na które nie udzieliłam już odpowiedzi możecie zostawiać pytania pod tym postem :)
Obsługiwane przez usługę Blogger.