Outliersi - Kimberly McCreight

Gdy zaginiona przyjaciółka rozpaczliwie prosi o ratunek, nic nie jest w stanie powstrzymać Wylie przed pośpieszeniem jej z pomocą. Nawet lęk przed wychodzeniem z domu, który pojawił się po niespodziewanej śmierci jej matki, ani groźba zamknięcia w szpitalu... Czy to już wystarczający dowód prawdziwej przyjaźni?
Śmierć matki sprawiła, że Wylie z i tak już zamkniętej w sobie nastolatki stała się jeszcze bardziej niedostępna. Zaszyła się w czterech ścianach i nawet myśl o wyściubieniu nosa zza drzwi była przerażająca. Dziewczyna została z bratem bliźniakiem i ojcem zaaferowanym swoimi badaniami naukowymi. Mężczyzna niemal cały swój czas poświęcał przypadkom osób o nadzwyczaj rozwiniętej inteligencji emocjonalnej, przez co miał go mało dla dzieci. Jedyną podporą dla dziewczyny mogła być długoletnia przyjaciółka, ale i ta znalazła ciekawsze zajęcia w związku z czym ich relacje mocno się ochłodziły. Jednak informacja o zaginięciu Cassie wstrząsnęła dziewczyną. Postanowiła wyruszyć jej z pomocą, przecież robiła to już nie raz. Wylie wsiadła do samochodu Jaspera, chłopaka przyjaciółki, którego szczerze nie znosiła i kierując się zdawkowymi instrukcjami Cassie ruszyli w drogę. Przed nimi długa i niebezpieczna podróż. Nawet w najgorszych przypuszczeniach nie ośmieliliby się dopuścić takiego obrotu wydarzeń. Kim są Outliersi i jaki związek mają z Cassie?

Outliersi to niezwykle wciągająca i intrygująca książka. Funduje czytelnikowi świetną przygodę pełną niespodziewanych wydarzeń i zaskakujących zwrotów akcji. Ciekawie rozwijająca się fabuła prowadzi do wielu ślepych zaułków. Kolejne strony powodują coraz większe skonsternowanie. Coraz to nowe wyjaśnienia sytuacji nieustannie wprowadzają w błąd, a gdy już się wydaje, że rozwiązanie sprawy jest jasne okazuje się, że w żadnym stopniu nie łączy się z prawdą. Książka nie przestaje zaskakiwać aż do ostatniej strony, a ta pozostawia czytelnika w osłupieniu i zmusza do jak najszybszego sięgnięcia po kontynuację... 

Między głównym wątkiem przewijają się fragmenty traktujące o prawdziwej przyjaźni, oddaniu i zaufaniu. Czym tak naprawdę jest i jak wygląda taka relacja wśród młodzieży? Co ją obecnie definiuje? Interpretacji może być wiele, a każda z nich zależna od subiektywnych przekonań czytelników.

Chociaż Outliersi są skierowani głównie do nastoletnich czytelników, bez dwóch zdań znajdą zwolenników również wśród tych starszych. Jestem pewna, że ta zaskakująca powieść spodoba się wielu. Ja przepadłam. I chociaż miałam jeden moment wątpienia, to kolejne wydarzenia utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest to niezwykła i nietuzinkowa powieść. Czegoś takiego jeszcze nie czytałam. Koniecznie sięgnijcie po Outliersów.
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.
Obsługiwane przez usługę Blogger.