E-BOOK: Perfekcyjna dziewczyna - Gilly Macmillan

Niezliczoną ilość razy pisałam, że uwielbiam thrillery psychologiczne. I znów muszę się powtórzyć - to mój ulubiony gatunek literacki! Za każdym razem mogę zagłębić się w psychikę nowych bohaterów. Każdy z nich jest inny, przypadek każdego z nich dostarcza cennych lekcji i skłania do refleksji. Tak też było przy lekturze rewelacyjnej Perfekcyjnej dziewczyny. Przepadłam na długie godziny podczas czytania, a później jeszcze długo rozmyślałam o treści książki. 

Perfekcyjna szczęśliwa rodzina z perfekcyjnymi dziećmi, których perfekcyjny talent nieustannie zachwyca wszystkich znajomych. Jednak za kotarą doskonałości czają się mroczne sekrety. Skrzętnie ukrywany przez matkę Zoe pobyt dziewczyny w poprawczaku, przemilczane przez Lucasa i jego ojca okoliczności śmierci matki... Traumatyczne wydarzenia z przeszłości domagają się uwagi. Ale dzień w którym wyjdą na jaw na zawsze zmieni ich nowe pozornie idealne życie.

W Perfekcyjnej dziewczynie, poza wątkiem kryminalnym i psychologicznym, mocno rozbudowa została warstwa obyczajową. 

Otrzymujemy utrzymaną w bardzo rodzinnym klimacie opowieść, która zaskakuje swoją wybitnie mroczną odsłoną. Autorka zawarła historię rodziny w bardzo wąskich ramach czasowych. Przyglądamy się bowiem  dwóm niezwykle intensywnym dniom z ich życia. Natłok informacji i zaskakująco powolne tempo rozwoju wydarzeń (biorąc pod uwagę czas akcji) sprawiają, że w pewnym momencie zaczynamy mocno odczuwać przytłaczającą, bardzo gęstą i ciężką atmosferę. 

Nie do końca wiem jak to wyjaśnić, czy dobrze mnie zrozumiecie. Mniej więcej w połowie książki poczułam jakbym znajdowała się głęboko pod wodą i usilnie próbowała wydostać się na powierzchnię, ale fale nieustannie na nowo mnie zatapiały - trwało to niemal wieczność. Musiałam odkryć wszystkie tajemnice i znaleźć rozwiązania zagadek, musiałam poznać zakończenie tej historii. Ciągłe retrospekcje i niemiłosiernie rozciągające się wydarzenia, ich waga i intensywność, wywoływały u mnie dziwne uczucie wszechogarniającej duchoty... Mimo że trochę męczyła mnie drobiazgowość opisów i przemyśleń bohaterów czułam, że pod żadnym względem nie mogę przerwać lektury. 

Bohaterowie... 

Grają najważniejszą rolę w Perfekcyjnej dziewczynie. Doskonale nakreślone portrety psychologiczne sprawiły, że zarówno oni jak i cała historia mogłyby wydarzyć się naprawdę. Dzięki przekazywaniu narracji wielu postaciom naprzemiennie, mamy okazję spojrzeć na sytuację z niemal każdej perspektywy, możemy zagłębić motywacje i różnice między nimi, a im lepiej poznajemy poszczególne postaci, tym większą więź z nimi odczuwamy.  Przeplatające się ze sobą opisy bieżących wydarzeń i retrospekcje przedstawione z punktu widzenia poszczególnych bohaterów powoli prowadzą do zaskakującego finału, którego nie sposób przewidzieć. Macmillan manipuluje czytelnikiem, absorbuje jego myśli w 100%. Bohaterowie kłamią, ukrywają swoje prawdziwe oblicza pod maskami. Nikt nie jest do końca szczery i absolutnie nic nie jest pewne.
Virtualo.pl przynosi mi szczęście jeśli chodzi o wybór thrillerów. To już kolejny ebook, który wbił mnie w fotel, odebrał mowę i sprawił, że jeszcze długo po zakończeniu lektury rozmyślałam i analizowałam wydarzenia i możliwy alternatywny ciąg dalszy. Do własnych pytań doszły jeszcze te dołączone przez autorkę na końcu książki. I tak ponownie nie mogłam zasnąć z powodu natłoku myśli...


Perfekcyjna dziewczyna jest lekturą idealną dla fanów prawdziwie mrocznych thrillerów psychologicznych, w których na pierwszy plan wysuwają się właśnie doskonałe kreacje psychologiczne bohaterów. Jest co analizować, jest o czym rozmyślać. To kolejna książka, którą dopisuję do listy ulubionych tegorocznych lektur. Musicie przeczytać!Jeśli zdecydujecie się przeczytać, koniecznie dajcie znać, czy podzielacie moją ekscytację! :) Zostawiam Wam link do ebooka w świetnej cenie. Wystarczy kliknąć tutaj: virtualo.pl 
Pamiętajcie, że ebooki też mogą być świetnym prezentem! ;) 


Obsługiwane przez usługę Blogger.