Surogatka - Louise Jensen


Czy jest coś lepszego niż intrygujący i trzymający w napięciu thriller psychologiczny? Otóż nie ma. Zupełnie oszalałam na punkcie tego gatunku, ale nie ma się co dziwić, w moje ręce wpadają same perełki! Surogatkę już teraz wpisuję na listę najlepszych książek 2018 roku. Jest miłość! ♥

Kat i Nick wiodą z pozoru szczęśliwe życie. Mają wymarzony dom, darzą się pięknym uczuciem, mogą na sobie polegać. Brakuje im tylko jednego - dziecka. Kiedy już tracą nadzieję, Kat spotyka Lisę, przyjaciółkę z dzieciństwa. Kobieta zasiewa w małżeństwie ostatnie ziarno nadziei, oferując pomoc i surogację. Ale w Kat zaczynają kiełkować pewne obawy... Tajemnicza przeszłość kobiet każe jej wątpić w szczere intencje przyjaciółki. Szybko się okazuje, że nie tylko Kat próbuje ukryć traumatyczną przeszłość przed światem. Nick też ma sekret. Oboje grzęzną w plątaninie kłamstw i tajemnic, a te sukcesywnie niszczą ich perfekcyjne małżeństwo. 

Surogacja to delikatny temat. Potrzeba wiele wyczucia i rozwagi, by nie sprowadzić go do poziomu taniej rozrywki. Louise Jensen się to udało. Surogatka jest jedną z tych książek, które poza doskonałą rozrywką niesie za sobą wyraźne przesłanie, a może nawet pewnego rodzaju przestrogę. 

Jensen wykreowała niemal namacalnych bohaterów. Kat, z której perspektyw poznajemy większą część historii, jest niebywale realistyczna. Potrzeba macierzyństwa przysłania kobiecie rzeczywistość. Tak bardzo zatraca się w tym pragnieniu, że nic innego się dla niej nie liczy. Wszystkie uczucia, nadzieje i obawy którymi się dzieli przenoszą się na czytelnika. W pewnym momencie czułam się, jakbym to ja wyczekiwała dziecka, jakby to w moim sercu zapłoną płomyk nadziei i jakby to mnie po raz kolejny świat zawalił się pod nogami. Zaczęłam żyć podejrzeniami nawarstwiającymi się w głowie Kat, i razem z nią z każdą chwilą popadałam w coraz większy obłęd. Obłęd tak zaraźliwy i pochłaniający, że nie sposób od niego uciec. Trzeba mieć prawdziwy talent, by sprawić, żeby czytelnik podczas lektury współodczuwał i dzielił tak intymne emocje z bohaterami. 


Atmosfera w książce jest tak gęsta, że można ją kroić nożem. Uczucie niepokoju pojawia się już na pierwszych stronach książki i z każdą kolejną potęguje, by w pewnym momencie stać się niemal nieznośnym. Niepokój ściska za gardło i przyprawia o dreszcze. Tak samo jak tajemnicza postać Lisy. Intencje kobiety nie są do końca jasne, przez co każdy jej krok wzbudza podejrzliwość. Tajemnice ukrywane przez bohaterów prowadzą do przyprawiających o gęsią skórkę zbiegów okoliczności. Finał tej historii jest dość spektakularny. Na tle całości wygląda jakby został zupełnie oderwany od rzeczywistości. Niemniej jednak wbija w fotel. Burzy wszelkie domysły i przypuszczenia. Bez wątpienia zaskakuje, wywołuje jeszcze więcej dreszczy.

Od Surogatki nie można się oderwać. Ta książka absorbuje myśli, angażuje emocjonalnie i obezwładnia. To idealny thriller psychologiczny, książka kompletna, niemal doskonała i w pełni satysfakcjonująca. Koniecznie muszę poznać pozostałe powieści autorki. Tymczasem polecam Surogatkę. Wierzę, że spodoba Wam się równie mocno jak mnie się spodobała.


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Burda Książki.

Obsługiwane przez usługę Blogger.