E-BOOK: Martwa jesteś piękna - Belinda Bauer


Lubię poznawać nowych autorów, dlatego z ogromną przyjemnością sięgnęłam po książkę Belindy Bauer. No i chyba nikogo już nie dziwi, że to kolejny thriller psychologiczny? Chociaż tym razem należałoby dodać do tego obyczajowy - ten wątek został tu naprawdę wyraźnie rozwinięty. Ale to nie wszystko. Martwa jesteś piękna to ciekawie skonstruowane połączenie więcej niż dwóch gatunków literackich.

Ebook Martwa jesteś piękna do kupienia na virtualo.pl. A może zamiast łączyć wszystko w jednej książce, skusicie się na każdy gatunek osobno - wciągający thriller psychologicznykrwawy kryminał albo odprężająca powieść obyczajowa


Eve Singer, jako reporterka kryminalna, nieustannie poszukuje sensacji. Najlepiej krwawych i brutalnych, by w pełni zaspokoić oczekiwania szefa. Kiedy w Londynie dochodzi do serii zabójstw kobieta natychmiast interesuje się sprawą mordercy, a morderca interesuje się Eve... 

Bardzo podobała mi się kreacja mordercy. Dzięki przekazaniu mu części narracji, można dokładnie poznać motywy, którymi się kierował. A te są naprawdę ciekawe - przerażające, ale niezwykle interesujące. Morderca uważa się za artystę. Fascynuje go piękno martwego ciała. Zabijając tworzy jedyną w swoim rodzaju sztukę. A każdy artysta potrzebuje odpowiedniej publiczności... Żeby ją zyskać mężczyzna potrzebuje pionka, a do tej roli idealnie nadaje się młoda reporterka kryminalna, która jest w stanie posunąć się naprawdę daleko, by osiągnąć sukces. 

Przez postać Eve Belinda Bauer obnaża realia pracy w mediach. Mamy okazję obserwować dziennikarskie manipulacje, naginanie faktów i triki pozwalające podnieść oglądalność. Kobieta doskonale wie, jak nakręcić skandal na ogromną skalę i czym podsycać apetyt opinii publicznej. Wydawać by się mogło, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z nie zawsze czystych dziennikarskich zagrań, ale czytanie o nich w kontekście brutalnych morderstw przedstawionych w książce daje do myślenia. Prywatnie postać Eve budzi ciepłe uczucia. To opiekuńcza osoba, która poświęca znaczną część życia opiece nad schorowanym ojcem. Ta ciężka sytuacja życiowa zmusza ją do podejmowania decyzji nie do końca zgodnych z jej przekonaniami.

Jako fanka adrenaliny i nieustająco pędzącej akcji, jestem odrobinkę zawiedziona mocno rozbudowaną warstwą obyczajową książki. Mimo że codzienność głównej bohaterki jest interesująca, a o życiu z chorym ojcem czyta się dobrze (jakkolwiek źle by to nie zabrzmiało - na pewno wiecie o co mi chodzi), to w mojej opinii trochę tego za dużo, a znaczna część nie wnosi nic do głównego wątku książki. Obyczajowe wstawki spowalniają bieg wydarzeń i po czasie trochę wybijają z rytmu. Finał historii jest nieco naciągany, nad czym naprawdę bardzo ubolewam. Za dużo kombinowania, a za mało logiki. Szkoda.

Po Martwa jesteś piękna spodziewałam się wiele, choć na dobrą sprawę wcale nie powinnam mieć oczekiwań, w końcu to moje pierwsze spotkanie z autorką. Przyznaję, liczyłam na ociekającą krwią, brutalną historię... Tymczasem otrzymałam znacznie bardziej rozwinięty wątek psychologiczny, niż kryminalny, jednak tego drugiego również nie brakuje - cieszy mnie to. Zaskoczyła mnie natomiast obecność warstwy "romantycznej"(?) - czego jak czego ale flirtu się tu zupełnie nie spodziewałam. 

To intrygująca i całkiem dobra książka, od której nie można się oderwać. Poza sporą dawką rozrywki można wynieść z niej coś więcej - ciekawe obserwacje społeczne, które niestety mają ogromne odzwierciedlenie w prawdziwym świecie. Warto przeczytać, ale nie ma co liczyć na zaskakującą fabułę. 

Martwa jesteś piękna to thriller psychologiczny, kryminał i powieść obyczajowa w jednym. Może nie sprawi, że włosy staną Wam dęba, a serce na moment przestanie bić, ale z pewnością zagwarantuje niemałą przyjemność podczas lektury. 

Pamiętajcie, że ebooka Martwa jesteś piękna możecie kupić na stronie virtualo.pl

Obsługiwane przez usługę Blogger.