Ślepy archeolog - Marta Guzowska

Marta Guzowska plasuje się w czołówce moich ulubionych polskich autorek od momentu kiedy poznałam Regułę nr 1 i Chciwość - co prawda podeszłam do nich w złej kolejności, ale nie zmieniło to faktu, że obie czytało mi się świetnie. Nie spodziewałam się, że powieści w archeologicznym klimacie tak bardzo mnie wciągną. Z niecierpliwością czekałam na Ślepego archeologa i miałam nadzieję, że dorówna książkom autorki, które już znałam. Okazało się, że jest jeszcze lepszy! Pochłonęłam tę książkę w dwa wieczory i okropnie żałowałam, że już koniec kiedy przewracałam ostatnią kartkę...


Tom Mara jest po pierwsze: zdeterminowanym, aroganckim dupkiem, a po drugie: znanym i wzbudzającym podziw archeologiem. Mężczyzna od lat jest niewidomy, ale dzięki samozaparciu, ćwiczeniom pamięci i sztuce dokładnych wyliczeń udało mu się pozostać niemal w pełni samodzielnym i osiągnąć sukces - objąć stanowisko szefa wykopalisk na Krecie. Zna każdy kąt Kentro, i każdą skałę w miejscu wykopalisk. Ma wszystko pod kontrolą, nic nie jest w stanie umknąć jego uwadze. Jednak są sprawy w których doskonały słuch i rewelacyjny węch nie wystarczają. Ktoś rozpoczął niebezpieczną grę, w której jedynym pionkiem jest Tom, a stawką życie jego asystentki.

Pierwszy sms zapraszający do gry nie robi wrażenia na mężczyźnie. Ale z czasem zaczynają ginąć ludzie, a groźby są coraz bardziej rzeczywiste i brutalne. Napięta atmosfera panująca w Kentro potęguje. Pracowników obezwładnia strach, a ten powoduje zamieszanie. Dwutygodniowe wykopaliska zostają zupełnie zdezorganizowane. Tom traci kontrolę a to zaczyna go to przerastać... Postanawia zrobić wszystko, by zakończyć grę i jednocześnie ocalić życie Mony i swoje. Tylko czy to wszystko dzieje się naprawdę, czy oszalał i zaczyna mieć omamy?

Oszukać zmysły.

Tom jako niewidomy korzysta z ponadprzeciętnie rozwiniętego węchu i słuchu. Potrafi określić dokładną lokalizację danej osoby oraz jej zachowanie tylko dzięki dźwiękom, które wydaje. Rozpoznaje współpracowników wyłapując ich zapach. Można by zastanawiać się - i z pewnością każdy poświęci chwilę, żeby się nad tym zastanowić - jak to możliwe, że główny bohater jest tak bardzo aktywny życiowo i zawodowo i jak to możliwe, że radzi sobie w absolutnie ekstremalnych warunkach panujących na wykopaliskach, ale ostatecznie i tak przyjmiemy każdą cechę przypisaną Tomowi jako prawdziwą. Autorka postarała się, aby jego kreacja była wiarygodna. Głównego bohatera nie da się nie lubić. Mimo jego nietypowego poczucia humoru i stuprocentowej dupkowatości. Pewnie by mu się to nie spodobało (biorąc pod uwagę jak bardzo nie lubi być traktowany inaczej niż wszyscy), ale jego samodzielność i determinacja robią wrażenie. W starciu z rozgrywającym w niecodziennej grze, w którą został wplątany, mężczyzna traci czujność. Ktoś doskonale wie, jak sprawić, by zmysły zaczęły zawodzić, ktoś wie jak uśpić zazwyczaj funkcjonującą na pełnych obrotach uwagę. Ktoś wie, jak doprowadzić do sytuacji w której węch i słuch to za mało. Moja czujność też została uśpiona, kompletnie nie spodziewałam się takiego obrotu wydarzeń. 

Chociaż historia jest bardzo kameralna, to już od samego początku dzieje się dużo. Następujące po sobie wydarzenie mylą trop, odciągają uwagę od głównej zagadki. Tom fiksując się na odnalezieniu  potrzebnych mu odpowiedzi traci poczucie rzeczywistości. Przestaje zwracać uwagę na szczegóły, a przez pierwszoosobową narrację prowadzoną przez Toma, czytelnika również omijają istotne fakty mogące przybliżyć rozwiązanie zagadki. Autorka zwodzi, bawi się w kotka i myszkę. Odkrywa karty stopniowo budując przy tym napięcie i sprawiając, że od Ślepego archeologa po prostu nie sposób się oderwać. A zakończenie - rewelacyjne! Co to się działo pod koniec książki tak bardzo zbiło mnie z tropu, ze zupełnie nie spodziewałam się finału.

Ślepy archeolog jest świetną książką. Wciągającą i porywającą. Intrygującą już od pierwszych stron. Tu akcja ani na chwilę nie zwalnia. Zatem jeśli, tak samo jak ja, lubicie jak w książce dużo się dzieje, przepadacie na wyrazistymi bohaterami i zaskakującymi twistami fabularnymi, to z pewnością nie zawiedziecie się na Ślepym archeologu. To takimi powieściami powinnyśmy chwalić się za granicą. Bardzo gorąco polecam. Warto poznać tę książkę.
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Marginesy.

Etykiety

.kobiece .podsumowanie A.J. Finn Abbi Glines Adam Christopher Adam Kay Adrian Bednarek Agata Czykierda - Grabowska Agata Przybyłek Agnieszka Lis Alek Rogoziński Alex Marwood Alex Michaelides Alice Clayton Alice Feeney Alison Noel Andrew Mayne Aneta Jadowska Anna Bellon Anna Ekberg Anna Ficner-Ogonowska Anna Kańtoch Anna McPartlin Anna Niedbał Anna Todd Artur Chmielewski Bartosz Szczygielski Belinda Bauer Bonnie Kistler Bonnie Smith Whitehouse Brittainy C. Cherry Brittainy C.Cherry Brodi Ashton C.L. Tylor Camilla Läckberg Cara Hunter Caroline Kepnes Carolyn Egan Carolyne Faulkner Charlaine Harris Chloe Esposito Chris McGeorge Christine Feret-Fleury Claire King Colleen Hoover Corinne Sweet Cynthia D'Aprix Sweeney Cynthia Hand Dani Rabaiotti Daniel Nyari Dolores Redondo dr Richard Shepherd Elaine DePricne Elisa Albert Emma Farrarons Erica Spindler Erin Hunter Erwin Thoma Eva Pohler Fiona Barton Francis Duncan Fuminori Nakamura Gabriela Gargaś Gilly Macmillan Girl Online Glenda Millard Gwenda Bond Helen Russell Holly Ringland J. Sterling J.P. Monninger Jacek Dehnel Jakub Ćwiek Janice Y.K. Lee Jem Lester Jenna Evans Welch Jennifer L. Armentrout Jennifer L.Armentrout Jenny Han Jessica Khoury Jill McGrow Joanna Szarańska Jodi Meadows Joe Sugg John Corey Whaley Jojo Moyes Jolene Hart Jonh Anderws Jorge Cham & Daniel Whiteson Josh Malerman JP Delaney K.A Tucker Karen Dionne Karolina Wilczyńska Katarzyna Michalak Katarzyna Misiołek Kate Atkinson Katherine Webb Kayhryn Croft Keith Stuart Kelly Barnhill Kendall Ryan Kim Hlden Kim Holden Kimberly McCreight Kiran Millwood Hargrave Layla Wheldon Leisa Rayven Liebster Blog Award Linda Geddes Linia serc Lisa De Jong Lisa Hågensen Lorena Franco Louise Jensen Louise O'Neill Lucy Vine Mads Peder Nordbo Maeve Haran Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maggie Stiefvater Maja Lunde Marcin Wójcik Marie Benedict Markus Zusak Marta Guzowska Mary Beth Keane Maybe Someday Megan Miranda Meik Wiking Mia Sheridan Michaela DePrince Michał Gaszyński Michele Campbell Michelle Falkoff Michelle Frances Miranda Kenneally Natalia Sońska Natasza Socha Neil deGrasse Tyson Neil Gaiman Nicholas Sparks Nick Caruso Nicolas Sparks Paola Capriolo Paul Grossman Paula Hawkins Paulo Coelho Peternelle van Arsdale Philip Roth Piotr Wilkowiecki R.J.Palacio Rainbow Rowell rebecca Donovan Regina Brett Remigiusz Mróz Renata Chaczko S. R. Masters Sally Thorne Sandra Orzelska Sarah J. Maas Sarah Vaughan Saroo Brierley Shaun Bythell Stephanie Perkins Stuart Turton Susan Dennard Susan Mallery Sylwia Trojanowska Tammara Webber Tana French Tarryn Fisher Terry Brooks Tony Trixi Von Bulow Ule Hansen Valérie Tasso Wojciech Czusz Yann Martel Zbigniew Zborowski Zoe Sugg
Copyright © Maw reads