Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt - Nick Caruso, Dani Rabaiotti


Lubię te lekkie popularnonaukowe propozycje od Wydawnictwa Insignis. Ostatnio zauroczyło mnie Nie mamy pojęcia, a teraz, ku mojemu niemałemu zdziwieniu, bardzo polubiłam Czy to pierdzi?.

Tytuł budzi kontrowersje. Już nie raz spotkałam się z pełnymi zażenowania komentarzami odnośnie tej książki - nie wszystkim podoba się tytuł, wielu poczuło się urażonych jego wulgarnością... Bardzo Was proszę - nabierzmy dystansu. Od czasu do czasu popatrzmy na świat z przymrużeniem oka. Uśmiechnijmy się do tej okładki. W końcu tytuł nie mówi o niczym czego byśmy nie znali. ;) Może żarty o bąkach nie należą do tych najzabawniejszych, ale tu nie o żarty chodzi! To poważny temat potraktowany z humorem na poziomie. Szkoda byłoby nie dać szansy tej książce. Jest naprawdę świetna!

Muszę przyznać, że nigdy nie interesowałam się gazowym życiem zwierząt. Po prostu, mojej głowy nie zaprzątały myśli o bąkach ryb, ptaków czy ssaków. Ale kiedy Czy to pierdzi? pojawiło się na horyzoncie, wiedziałam, że będę chciała to przeczytać. Po pierwsze - zapowiadało się zupełnie absurdalnie i zabawnie, po drugie zainteresowali mnie ludzie, którzy postanowili napisać książkę o pierdzeniu. W końcu kto wpada na pomysł by pisać o bąkach?! :) Jak się okazało, pytanie zawarte w tytule książki jest jednym z najczęstszych pytań kierowanych do badaczy zwierząt. Spodziewalibyście się? Ja nie! Ale skoro tak wielu interesuje ten aspekt życia zwierząt, to coś musi w tym być, prawda?

Autorzy książki podeszli do tematu na luzie, jednocześnie bardzo dokładnie i rzetelnie odpowiadając na pytanie Czy dane zwierze pierdzi? Wygląda na to, że gazowe życie zwierząt jest naprawdę bogate. Niektóre gatunki wykorzystują gazy w codziennym życiu do spraw, których moglibyśmy się zupełnie nie spodziewać. Weźmy na przykład goryle, u których wydzielany zapach jest niejaką formą komunikacji. Miodożer znaczy swoje terytorium i wykorzystuje gazy do ochrony gniazda, natomiast leniwce w ogóle nie puszczają bąków! Nick Caruso i Dani Rabaiotti poza gazowymi faktami serwują nam garść ciekawostek na tema aż 80 gatunków zwierząt. Sporo można się dowiedzieć. ;) Czy to pierdzi? zostało wzbogacone w zabawne rysunki autorstwa Ethana Kocaka, które idealnie dopełniają całość. 

Wydawnictwo Insignis po raz kolejny udowadnia, że można wydawać ciekawe, pełne humoru książki popularnonaukowe, które nie znudzą ani dorosłego czytelnika, ani, tym bardziej, tego młodszego. Mój tata zaklepał książkę od razu gdy mu o niej wspomniałam. Zaglądał już do wnętrza i tak samo jak jak, podczas lektury zaśmiewał się pod nosem. Podszedł do książeczki z ogromnym entuzjazmem. Myślę, że to naprawdę dobra rekomendacja - dziewczyny, może Czy to pierdzi? będzie idealnym prezentem dla Waszych mężczyzn? :)

Świetnie się bawiłam czytając tę książeczkę. I śmiało mogę polecić ją wszystkim - starszym i młodszym - ciekawym świata czytelnikom. 


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję WydawnictwuI nsignis.

Obsługiwane przez usługę Blogger.