E-BOOK: Chłopiec z klocków - Keith Stuart


Czuję, że zanim zacznę pisać właściwą opinię, powinnam wyjaśnić Wam jedną rzecz. Nie jestem przeciwniczką gier komputerowych. Sama od czasu do czasu gram w World of Warcraft i sprawia mi to ogromną radość. Jednak do Minectraft'a podchodzę z ogromną rezerwą. Wiem, na przykładzie dużo młodszego kuzyna, jak źle może wpłynąć na zachowanie dziecka. Oczywiście nie zakładam, że na każdego wpłynie tak samo, ale pewien niesmak i niechęć pozostają... Dlaczego wspominam o Minecrafcie? Bo pełni on w książce swego rodzaju metodę terapii, odskocznię dla chłopca chorującego na autyzm.

Nie jestem pewna jak ocenić tę książkę. Dlatego polecam przekonać się samemu. Chłopiec z klocków to z pewnością ciekawa obyczajówka. Ebooka w świetnej cenie znajdziecie na virtualo.pl

Alex znajduje się w nieciekawym położeniu. Jego życie coraz bardziej absorbuje praca, za którą notabene nie przepada. Przestaje dogadywać się z żoną, a w końcu nie rozumie syna chorującego na autyzm. Mężczyzna jest bezradny i przytłoczony. W dodatku właśnie wylądował w pokoju gościnnym przyjaciela, na dziurawym materacu. Dopiero w tej ostatecznej sytuacji zdaje sobie sprawę, że nie zrobił wszystkiego co w jego mocy, by zrozumieć własnego syna. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi mu gra... Minecraft.

Życie z autystykiem, nawet wysokofunkcjonującym nie jest łatwe, a Alex bardzo dobitnie się o tym przekonuje. Kiedy traci pracę i jedyne, na czym może się skupić, to analizowanie swojego położenia, za najwyższy cel stawia sobie dotarcie do Sama i odzyskanie tego, co dla niego najważniejsze, a czego do tej pory nie doceniał - rodziny. Aby zrozumieć świat ośmioletniego syna, ojciec musi wykazać się ogromną cierpliwością, wytrwałością i determinacją. Musi przezwyciężyć poczucie porażki, które pojawia się za każdym razem, kiedy próba kontaktu z nim kończy się niepowodzeniem. To będzie ciężki proces, ale warto się w niego zaangażować.
Jedną rzecz musicie o mnie wiedzieć. Studiuję pedagogikę specjalną. O autyźmie w teorii słyszałam już chyba wszystko. Przygotowałam kilka prezentacji, przeczytałam mnóstwo artykułów, obejrzałam niejeden film. Z dzieciakami chorującymi nie miałam zbyt wiele do czynienia, ot kilka krótkich spotkań na praktykach, nie było nawet okazji dokładnie przyjrzeć się ich zachowaniom. Nie uważam żebym była specjalistką, ale co nieco wiem. A postać Sama nie do końca mnie do siebie przekonuje. Wydaje mi się schematyczna i skonstruowana nieco zbyt ostrożnie, zbyt zachowawczo... Autyzmu nie można dokładnie opisać i wypatrywać wszystkich objawów u każdego chorego, wiem o tym. Jednak w kreacji chłopca jest coś, czego ja zwyczajnie nie kupuję

Nie zmienia to jednak faktu, że książka daje możliwość pozyskania podstawowych informacji na temat autyzmu. Autor potrafi zainteresować tematem, wplata w fabułę ciekawostki i fakty o chorobie. Jednak nie do końca wykorzystuje potencjał, jaki ma ta historia. Nie jestem zwolenniczką Minecrafta. Uważam, że gra nie ma zupełnie sensu, dlatego męczyłam się czytając fragmenty jej poświęcone. A jest ich sporo. Niemniej jednak, podoba mi się nietypowe podejście do terapii. I tu pojawia się problem, jaki mam z Chłopcem z klocków. Coś mi się nie podoba, ale fajnie, że zostało tak przedstawione. Mam w głowie mnóstwo sprzecznych odczuć.

Chłopiec z klocków w interesujący sposób pokazuje proces oswajania się z chorobą w rodzinie. Autor dużą uwagę skupia na przedstawieniu społecznych aspektów życia z autystykiem. Na tej płaszczyźnie książka podobała mi się najbardziej. Z każdym chorym trzeba nauczyć się współżyć. Bez względu na to, co to za choroba i czym się objawia, proces akceptacji jest ciężki. Zwłaszcza, jeśli niepełnosprawność dotyka dziecka. Keith Stuart poradził sobie świetnie z przedstawieniem odczuć Alexa względem Sama - pewnie dlatego, że sam jest ojcem autystycznego chłopca. Relacja między bohaterami wzbudza wiele emocji, często dogłębnie porusza. Ojcowska miłość zawsze mnie rozczula, tak też było tym razem. 

Mam neutralne podejście do Chłopca z klocków. Z jednej strony podoba mi się warstwa obyczajowa, polubiłam postać Alexa i nie raz łezka zakręciła mi się w oku, kiedy docierał się z synem. Z drugiej strony nie przemówił do mnie chory na autyzm Sam, nie jestem też fanką wykorzystania Minecrafta w roli niejakiej metody terapeutycznej, mimo że uważam pomysł i realizację za całkiem udane. Dawno już żadna książka nie wprowadziła mnie w stan takiego niezdecydowania co do jej oceny....

Podtrzymuję zdanie, że warto byłoby poznać Chłopca z klocków i wyrobić sobie na jego temat własną opinię. Dlatego jeszcze raz odsyłam Was do virtualo.pl gdzie znajdziecie ebooka w promocyjnej cenie. M.


Etykiety

.kobiece .podsumowanie A.J. Finn Abbi Glines Adam Christopher Adam Kay Adrian Bednarek Agata Czykierda - Grabowska Agata Przybyłek Agnieszka Lis Alek Rogoziński Alex Marwood Alex Michaelides Alice Clayton Alice Feeney Alison Noel Andrew Mayne Aneta Jadowska Anna Bellon Anna Ekberg Anna Ficner-Ogonowska Anna Kańtoch Anna McPartlin Anna Niedbał Anna Todd Artur Chmielewski Bartosz Szczygielski Belinda Bauer Bonnie Kistler Bonnie Smith Whitehouse Brittainy C. Cherry Brittainy C.Cherry Brodi Ashton C.L. Tylor Camilla Läckberg Cara Hunter Caroline Kepnes Carolyn Egan Carolyne Faulkner Charlaine Harris Chloe Esposito Chris McGeorge Christine Feret-Fleury Claire King Colleen Hoover Corinne Sweet Cynthia D'Aprix Sweeney Cynthia Hand Dani Rabaiotti Daniel Nyari Dolores Redondo dr Richard Shepherd Elaine DePricne Elisa Albert Emma Farrarons Erica Spindler Erin Hunter Erwin Thoma Eva Pohler Fiona Barton Francis Duncan Fuminori Nakamura Gabriela Gargaś Gilly Macmillan Girl Online Glenda Millard Gwenda Bond Helen Russell Holly Ringland J. Sterling J.P. Monninger Jacek Dehnel Jakub Ćwiek Janice Y.K. Lee Jem Lester Jenna Evans Welch Jennifer L. Armentrout Jennifer L.Armentrout Jenny Han Jessica Khoury Jill McGrow Joanna Szarańska Jodi Meadows Joe Sugg John Corey Whaley Jojo Moyes Jolene Hart Jonh Anderws Jorge Cham & Daniel Whiteson Josh Malerman JP Delaney K.A Tucker Karen Dionne Karolina Wilczyńska Katarzyna Michalak Katarzyna Misiołek Kate Atkinson Katherine Webb Kayhryn Croft Keith Stuart Kelly Barnhill Kendall Ryan Kim Hlden Kim Holden Kimberly McCreight Kiran Millwood Hargrave Layla Wheldon Leisa Rayven Liebster Blog Award Linda Geddes Linia serc Lisa De Jong Lisa Hågensen Lorena Franco Louise Jensen Louise O'Neill Lucy Vine Mads Peder Nordbo Maeve Haran Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maggie Stiefvater Maja Lunde Marcin Wójcik Marie Benedict Markus Zusak Marta Guzowska Mary Beth Keane Maybe Someday Megan Miranda Meik Wiking Mia Sheridan Michaela DePrince Michał Gaszyński Michele Campbell Michelle Falkoff Michelle Frances Miranda Kenneally Natalia Sońska Natasza Socha Neil deGrasse Tyson Neil Gaiman Nicholas Sparks Nick Caruso Nicolas Sparks Paola Capriolo Paul Grossman Paula Hawkins Paulo Coelho Peternelle van Arsdale Philip Roth Piotr Wilkowiecki R.J.Palacio Rainbow Rowell rebecca Donovan Regina Brett Remigiusz Mróz Renata Chaczko S. R. Masters Sally Thorne Sandra Orzelska Sarah J. Maas Sarah Vaughan Saroo Brierley Shaun Bythell Stephanie Perkins Stuart Turton Susan Dennard Susan Mallery Sylwia Trojanowska Tammara Webber Tana French Tarryn Fisher Terry Brooks Tony Trixi Von Bulow Ule Hansen Valérie Tasso Wojciech Czusz Yann Martel Zbigniew Zborowski Zoe Sugg
Copyright © Maw reads