E-BOOK: Nie ufaj nikomu - Kathryn Croft


Wracamy do tego co lubię najbardziej (i jak się okazuje Wy chyba też, nie bez powodu najchętniej czytacie o tego typu książkach!), do thrillerów psychologicznych. Nie ufaj nikomu pojawiło się w moich kwietniowych zapowiedziach - wiedziałam, że będę musiała przeczytać tę książkę jak tylko pojawi się ku temu okazja. Zrobiłam sobie krótką przerwę od książek w tym gatunku i chyba wyszło mi to na dobre, bo Nie ufaj nikomu bardzo mi się spodobało. Nawet udało jej się mnie zaskoczyć! 


Jeśli macie ochotę na nieoczywistą grę w kłamstwa, to polecam sięgnąć po  Nie ufaj nikomu i skorzystać z promocji na ebooka w księgarni virtualo.pl


Mia od pięciu lat próbuje ułożyć swoje życie na nowo. Większość czasu zajmuje je praca we własnej poradni terapeutycznej, opieka nad córką i spotkania z nowym partnerem. Jednak wciąż rozpamiętuje śmierć męża i nie może się z nią pogodzić. Kiedy w jej domu pojawia się Alison, która twierdzi, że Zach nie popełnił samobójstwa i ma na to dowody, w sercu Mii na nowo otwierają się stare rany.  Rodzi się też nadzieja. Może Zach wcale nie był takim okropnym człowiekiem, za jakiego jest uważany? Kobieta musi zrobić wszystko by dotrzeć do prawdy. Pytanie tylko czy powinna zaufać Alison?

Okoliczności śmierci Zacha są bardzo tajemnicze. Nikt nie jest w stanie ze stuprocentową pewnością stwierdzić, co wydarzyło się w mieszkaniu w którym znaleziono jego zwłoki. Wszystko opiera się na przypuszczeniach i oskarżeniach funkcjonariuszy policji, którzy twierdzą, że doszło do morderstwa i samobójstwa. Jednak ta historia ma w sobie zbyt wiele luk, by jednoznacznie móc orzec o winie Zacha. Jedną i chyba najistotniejszą kwestią jest brak zwłok dziewczyny, która miała zostać przez niego zamordowana... Mia mimo upływu czasu wciąż analizuje wydarzenia sprzed lat. A te okazują się być znacznie ciekawsze, niż początkowo mogłoby się wydawać...

W drodze do odkrycia prawdy towarzyszą nam trzy kobiety. Zupełnie różne, na pierwszy rzut oka nie mające ze sobą nic wspólnego. Mia, jedna z głównych narratorek, wspomniana już wcześniej żona posądzonego o morderstwo i samobójstwo Zacha. Kobieta zmagająca się z ogromną stratą i próbująca poradzić sobie z faktem, że tak naprawdę przez lata nie udało jej się w pełni poznać własnego męża. Josie, studentka Zacha. Dziewczyna z ogromnym bagażem emocjonalnym, ciężką przeszłością i wynikającymi z niej problemami alkoholowymi. To ją autorka wybrała na drugą narratorkę. W końcu Alison, jedna z najbardziej tajemniczych i niepokojących postaci w książce. 
Autorce udało się mnie zaskoczyć. Po pierwsze ciekawym poprowadzeniem fabuły - świetnie poradziła sobie z ukrywaniem informacji, rewelacyjnie wykorzystała grę w kłamstwa i półprawdy. Nie ufaj nikomu jest plejadą niejednoznacznych wydarzeń, wprowadzających w błąd i mylących tropy fragmentów. Tu naprawdę nie można nikomu zaufać. Niestety wiąże się to z bardzo mocnym naciąganiem granic realizmu. Tym razem przymykam na to oko, bo naprawdę spodobał mi się pomysł autorki i jego realizacja, a niedociągnięcia i przerysowania nie przeszkadzały tak, jak przeszkadzają zazwyczaj. Po drugie rewelacyjnym przedstawieniem postaci. Żaden z bohaterów raczej nie zaskarbi sobie sympatii czytelników - każdy z nich ma w sobie coś odpychającego i podejrzanego, ale każdy pasuje do klimatu tej historii, a przecież to jest najważniejsze. W końcu zakończeniem, które tylko połowicznie udało mi się przewidzieć. Lubię zaskakujące finały i wciskające w fotek twisty fabularne, a coraz rzadziej zdarza mi się na takie trafiać. Tym razem się udało.

Nie ufaj nikomu to książka trzymająca w niepewności od samego początku aż do końca. Czyta się szybko, wciąga do tego stopnia, że nie sposób jej odłożyć. Miesza w głowie, powoduje że zacierają się granice między prawą a kłamstwem. Mimo tak wielu tropów nie prowadzi do odkrycia prawdy... Książka dla fanów nieoczywistych powieści i dla tych, którzy lubią dokładnie analizować wydarzenia.  Mnie się podobała, dlatego z czystym sumieniem polecam! :) 

Ebooka w promocyjnej cenie znajdziecie w księgarni internetowej virtualo.pl. Tam też szukajcie innych wciągających thrillerów psychologicznych


M.Obsługiwane przez usługę Blogger.