Huśtawka - Agnieszka Lis


Powieściom obyczajowym, bardzo kobiecym niezwykle ciężko jest mnie zaskoczyć. Ciężko jest napisać coś czego jeszcze nie było. Skłamałabym, gdybym powiedziała, że fabuła tej książki jest zupełnie inna - nie jest. Jednak jej forma i przekaz czynią z niej książkę wyjątkową i bez wątpienia wyróżniającą się na tle innych powieści obyczajowych. To mnie zaskoczyło. 


Bywa tak, że życie zmienia się z dnia na dzień. Nawet te najdokładniej zaplanowane i najbardziej uporządkowane. Ktoś zachoruje, ktoś zmieni bez wcześniejszych konsultacji zmieni plany, ktoś nowy, zupełnie niespodziewany pojawi się w życiu, a ktoś z tego życia zniknie... Jak poradzić sobie z trudnymi chwilami? 

Trzy pokolenia kobiet, cztery różne historie, jeden skrywany przez lata sekret rodzinny. 

Huśtawkę wyróżnia, przede wszystkim, nietypowa narracja. Historia przedstawiona została w stu procentach z perspektywy najstarszej kobiety w rodzinie - Wandy. Od samego początku miałam wrażenie, że czytam jej pamiętnik. A opisuje w nim eteryczne spotkania z ukochanymi mężczyznami, które same w sobie stanowią niezwykle ciekawą formę pewnego rodzaju odliczania, ale nie przy pomocy cyfr, a alfabetu, oraz codzienne wydarzenia z życia jej córek i wnuczki. "Pamiętnik" został podzielony na rozdziały dotyczące każdej z kobiet, przedstawione tak, jakby Wanda miała dostęp do myśli każdej z nich. Może nie brzmi to wiarygodnie, bo w jaki sposób osoba trzecia mogłaby uzyskać dostęp do tak prywatnych przemyśleń każdej z bohaterek? Jednak narracja skonstruowana została w sposób, który nie budzi wątpliwości. 



Autorka mocno doświadczyła życiowo bohaterki. Mogłoby się wydawać, że taka dawka problemów jak na jedną rodzinę, to zdecydowanie zbyt dużo. Ale w prawdziwym życiu często zmagamy się z jeszcze większą ilością zmartwień i zdarza się, że o niektórych z nich nawet nie mamy pojęcia, nie zauważamy ich. Jestem pod wrażeniem dopasowania przeszkód życiowych do charakterów bohaterek. A może powinnam napisać ukształtowania charakterów do przeszkód na ich życiowej drodze. Agnieszka Lis skonstruowała niezwykle wiarygodne portrety psychologiczne każdej z kobiet. Każda jest tak samo wyrazista, mimo że są zupełnie różne. Otóż mamy tutaj wchodzącą w dorosłe życie młodą kobietę, która nie do końca potrafi odnaleźć się nowej sytuacji. Wciąż szuka, poznaje i gubi się w pełnym, nie zawsze dobrych, niespodzianek świecie. Mamy zawsze doskonałą matkę, żonę i wykładowcę. Jednak nie wszystko można zaplanować i kto, jak nie przewrotny los, wie o tym najlepiej? Na idealnie poukładanym życiu kobiety powstaje poważna rysa, z którą nie będzie sobie w stanie poradzić bez wsparcia najbliższych. Mamy wiecznie młodą pięćdziesięciolatkę, która do tej pory broniła się przed ustatkowaniem, a gdy już podjęła pewne kroki, ktoś zrucił na nią zupełnie niespodziewaną informację. Informację, która może wszystko zrujnować. Czy miłość okaże się na tyle mocna, by przezwyciężyć tę przeciwność? Każda z bohaterek buja się na emocjonalnej huśtawce - raz w górę, raz w dół, w górę i w dół...

Bez względu na wiek i doświadczenia marzą o szczęściu. Dzielą się miłością, choć nie zawsze łatwo okazać uczucia. Rozpamiętują wydarzenia z przeszłości - z niektórymi już dawno się pogodziły, a niektóre wciąż nie dają im spokoju. Nie zawsze wiedzą jak radzić sobie z przeciwnościami losu, ale jedno wiedzą na pewno: w rodzinie tkwi ogromna siła. Tylko czy ta siła będzie w stanie udźwignąć wydarzenia, które właśnie nadchodzą?

Od książki nie można się oderwać. Historia przedstawiona na jej kartach wciąga, a bliskość z bohaterkami powoduje, że ich los nie jest obojętny. Dlatego emocje towarzyszące postaciom towarzyszą i nam, czytelnikom. Nie ma tu zawrotnej akcji, ale ciekawość i troska sprawiają, że momentami napięcie sięga zenitu - co będzie dalej?; jak potoczą się wydarzenia?

Huśtawka jest mądrą i wzruszającą powieścią. Dzięki przybliżeniu losów tak różnych kobiet każda czytelniczka ma szansę odnaleźć w ich historii cząstkę siebie, zatrzymać się na chwilę i przemyśleć wiele spraw. To jedna z tych cięższych, bardzo życiowych i emocjonalnych książek. Bez wątpienia warto dać jej szansę.


M.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona.

Etykiety

.kobiece .podsumowanie A.J. Finn Abbi Glines Adam Christopher Adam Kay Adrian Bednarek Agata Czykierda - Grabowska Agata Przybyłek Agnieszka Lis Alek Rogoziński Alex Marwood Alex Michaelides Alice Clayton Alice Feeney Alison Noel Andrew Mayne Aneta Jadowska Anna Bellon Anna Ekberg Anna Ficner-Ogonowska Anna Kańtoch Anna McPartlin Anna Niedbał Anna Todd Artur Chmielewski Bartosz Szczygielski Belinda Bauer Bonnie Kistler Bonnie Smith Whitehouse Brittainy C. Cherry Brittainy C.Cherry Brodi Ashton C.L. Tylor Camilla Läckberg Cara Hunter Caroline Kepnes Carolyn Egan Carolyne Faulkner Charlaine Harris Chloe Esposito Chris McGeorge Christine Feret-Fleury Claire King Colleen Hoover Corinne Sweet Cynthia D'Aprix Sweeney Cynthia Hand Dani Rabaiotti Daniel Nyari Dolores Redondo dr Richard Shepherd Elaine DePricne Elisa Albert Emma Farrarons Erica Spindler Erin Hunter Erwin Thoma Eva Pohler Fiona Barton Francis Duncan Fuminori Nakamura Gabriela Gargaś Gilly Macmillan Girl Online Glenda Millard Gwenda Bond Helen Russell Holly Ringland J. Sterling J.P. Monninger Jacek Dehnel Jakub Ćwiek Janice Y.K. Lee Jem Lester Jenna Evans Welch Jennifer L. Armentrout Jennifer L.Armentrout Jenny Han Jessica Khoury Jill McGrow Joanna Szarańska Jodi Meadows Joe Sugg John Corey Whaley Jojo Moyes Jolene Hart Jonh Anderws Jorge Cham & Daniel Whiteson Josh Malerman JP Delaney K.A Tucker Karen Dionne Karolina Wilczyńska Katarzyna Michalak Katarzyna Misiołek Kate Atkinson Katherine Webb Kayhryn Croft Keith Stuart Kelly Barnhill Kendall Ryan Kim Hlden Kim Holden Kimberly McCreight Kiran Millwood Hargrave Layla Wheldon Leisa Rayven Liebster Blog Award Linda Geddes Linia serc Lisa De Jong Lisa Hågensen Lorena Franco Louise Jensen Louise O'Neill Lucy Vine Mads Peder Nordbo Maeve Haran Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maggie Stiefvater Maja Lunde Marcin Wójcik Marie Benedict Markus Zusak Marta Guzowska Mary Beth Keane Maybe Someday Megan Miranda Meik Wiking Mia Sheridan Michaela DePrince Michał Gaszyński Michele Campbell Michelle Falkoff Michelle Frances Miranda Kenneally Natalia Sońska Natasza Socha Neil deGrasse Tyson Neil Gaiman Nicholas Sparks Nick Caruso Nicolas Sparks Paola Capriolo Paul Grossman Paula Hawkins Paulo Coelho Peternelle van Arsdale Philip Roth Piotr Wilkowiecki R.J.Palacio Rainbow Rowell rebecca Donovan Regina Brett Remigiusz Mróz Renata Chaczko S. R. Masters Sally Thorne Sandra Orzelska Sarah J. Maas Sarah Vaughan Saroo Brierley Shaun Bythell Stephanie Perkins Stuart Turton Susan Dennard Susan Mallery Sylwia Trojanowska Tammara Webber Tana French Tarryn Fisher Terry Brooks Tony Trixi Von Bulow Ule Hansen Valérie Tasso Wojciech Czusz Yann Martel Zbigniew Zborowski Zoe Sugg
Copyright © Maw reads