Tajemna mowa drzew - Erwin ThomaFascynują mnie drzewa. Uwielbiam słychać ich szumu w wietrzną pogodę i chować się pod ich cieniem w upalne dni. Kocham spacery po lesie, nic nie uspokaja mnie bardziej niż kilka chwil w towarzystwie drzew. Uwielbiam wykorzystanie drewna w architekturze i przy produkcji mebli. Kocham zapach drewnianych desek. Z chęcią zamieszkałabym w drewnianym domku, gdybym tylko miała taką możliwość. Czytając Tajemną mowę drzew, poczułam jeszcze większy podziw do tych potężnych roślin. Ta książka rozbudza jeszcze większe uznanie wobec drzew, potęguje podziw i sprawia, że czytelnik zdaje sobie sprawę  jak cudownym i jak istotnym skarbem jest drewno.
Tajemna mowa drzew jest opowieścią autora o jego dorastaniu w miłości i w zgodzie z naturą. Historia rozpoczyna się już w dzieciństwie, kiedy jako mały chłopiec przeżywał leśne przygody i trwa do tej pory, kiedy już jako dorosły mężczyzna zupełnie świadomie zajmuje się drzewami i przetwarzaniem ich. Erwin Thoma dzieli się wynikami badań, i eksperymentów a w końcu dociera do jednego ze swoich największych dzieł - domów z drewna księżycowego HOLZ100, wyjaśnia też tajemnicę tego rodzaju drewna.

Warto wyguglować nazwisko Erwina Thoma, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych austriackich leśników i architektów, który w swoich projektach wykorzystuje drewno. Przejrzyjcie projekty domów, które tworzy, poczytajcie o tej fascynującej osobie. Jeśli mnie nie uda się przekonać Was do lektury Tajemnej nowy drzew, to jego ciekawa postać z pewnością to zrobi! :)


W życiu człowieka, który obejmuje drzewo, całuje ziemie i codziennie się uśmiecha, więcej jest zaufania, miłości i wdzięczności. A mniej strachu, samotności i chorób.Autor jest w bliskiej relacji z drzewami. Podziwia je, darzy szacunkiem, opowiada o nich w bardzo emocjonalny sposób. Czytanie tej książki jest przeżyciem niemal intymnym. Erwin Thoma zawstydził mnie swoją pasją do natury. Jestem oczarowana jego wrażliwością na zachowania drzew, ogromniej podoba mi się sposób w jaki opowiada o przetwórstwie drewna. Choć pojawiły się momenty, w których miałam wrażenie, że zbyt dużą uwagę skupia na swojej firmie - rozumiem, że odniósł ogromny sukces i znaczna część jego wiedzy opiera się na działalności, którą się zajmuje, ale bardzo nie chciałam, żeby ta książka w pewnym momencie stała się czymś w rodzaju reklamy. Na szczęście tak się nie stało!

Książka odkrywa przed czytelnikami tajemnice leśnego ekosystemu. Opisuje procesy zachodzące w drzewach, ich sposoby komunikacji między sobą oraz z innymi organizmami żywymi. To tylko kilka przykładów, informacji w książce jest mnóstwo. Wiele z tematów poruszanych przez autora było dla mnie kompletnie nowych i z czystą przyjemnością poznawałam kolejne tajemnice drzew. 

W Tajemnej mowie drzew dużo mówi się o wpływie drzew na nasze zdrowie. Autor popiera te informacje wierzeniami ludowymi i historiami z życia jego rodziny. Drzewa są nam potrzebne nie tylko do produkcji tlenu, ale również do wielu innych aspektów życia. Powinniśmy okazywać im więcej szacunku i poświęcać więcej uwagi temu, by je chronić.

Ostatnia część książki jest częścią najbardziej informacyjną. Została poświęcona opisom różnych gatunków, ich wpływom na nasze zdrowie i możliwościom wykorzystania drewna. Zdobią i dopełniają je piękne ryciny obrazujące poszczególne gatunki. 


Tak często bywa, że nie zauważamy drobnych rzeczy i istot, które, w pobliżu, służą nam cicho i wiernie. Zdarza się to niekiedy również w odniesieniu do kochanych przez nas ludzi. Nie inaczej jest w przypadku drzew.
Ale drewno ich potężnych pni ogrzewa nas i otacza opieką, a ich korzenie wrastają głęboko w ludzkie serca.Tajemna mowa drzew jest książką niezwykłą. Nie spodziewałam się, że aż tak mi się spodoba. Nie spodziewałam się, że będzie tak emocjonalna, pełna pasji i miłości do natury. To była cudowna, lektura i jedna z przyjemniejszych książek popularnonaukowych jakie miałam okazję czytać. Pochłonęłam ją w dwa dni... A kiedy tylko skończyłam czytać, wybrałam się na spacer po lesie i z jeszcze większą pasją przyglądałam się naszym braciom drzewom. Gorąco polecam, warto ją poznać. 

M.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.
Obsługiwane przez usługę Blogger.