Tajemna mowa drzew - Erwin ThomaFascynują mnie drzewa. Uwielbiam słychać ich szumu w wietrzną pogodę i chować się pod ich cieniem w upalne dni. Kocham spacery po lesie, nic nie uspokaja mnie bardziej niż kilka chwil w towarzystwie drzew. Uwielbiam wykorzystanie drewna w architekturze i przy produkcji mebli. Kocham zapach drewnianych desek. Z chęcią zamieszkałabym w drewnianym domku, gdybym tylko miała taką możliwość. Czytając Tajemną mowę drzew, poczułam jeszcze większy podziw do tych potężnych roślin. Ta książka rozbudza jeszcze większe uznanie wobec drzew, potęguje podziw i sprawia, że czytelnik zdaje sobie sprawę  jak cudownym i jak istotnym skarbem jest drewno.
Tajemna mowa drzew jest opowieścią autora o jego dorastaniu w miłości i w zgodzie z naturą. Historia rozpoczyna się już w dzieciństwie, kiedy jako mały chłopiec przeżywał leśne przygody i trwa do tej pory, kiedy już jako dorosły mężczyzna zupełnie świadomie zajmuje się drzewami i przetwarzaniem ich. Erwin Thoma dzieli się wynikami badań, i eksperymentów a w końcu dociera do jednego ze swoich największych dzieł - domów z drewna księżycowego HOLZ100, wyjaśnia też tajemnicę tego rodzaju drewna.

Warto wyguglować nazwisko Erwina Thoma, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych austriackich leśników i architektów, który w swoich projektach wykorzystuje drewno. Przejrzyjcie projekty domów, które tworzy, poczytajcie o tej fascynującej osobie. Jeśli mnie nie uda się przekonać Was do lektury Tajemnej nowy drzew, to jego ciekawa postać z pewnością to zrobi! :)


W życiu człowieka, który obejmuje drzewo, całuje ziemie i codziennie się uśmiecha, więcej jest zaufania, miłości i wdzięczności. A mniej strachu, samotności i chorób.Autor jest w bliskiej relacji z drzewami. Podziwia je, darzy szacunkiem, opowiada o nich w bardzo emocjonalny sposób. Czytanie tej książki jest przeżyciem niemal intymnym. Erwin Thoma zawstydził mnie swoją pasją do natury. Jestem oczarowana jego wrażliwością na zachowania drzew, ogromniej podoba mi się sposób w jaki opowiada o przetwórstwie drewna. Choć pojawiły się momenty, w których miałam wrażenie, że zbyt dużą uwagę skupia na swojej firmie - rozumiem, że odniósł ogromny sukces i znaczna część jego wiedzy opiera się na działalności, którą się zajmuje, ale bardzo nie chciałam, żeby ta książka w pewnym momencie stała się czymś w rodzaju reklamy. Na szczęście tak się nie stało!

Książka odkrywa przed czytelnikami tajemnice leśnego ekosystemu. Opisuje procesy zachodzące w drzewach, ich sposoby komunikacji między sobą oraz z innymi organizmami żywymi. To tylko kilka przykładów, informacji w książce jest mnóstwo. Wiele z tematów poruszanych przez autora było dla mnie kompletnie nowych i z czystą przyjemnością poznawałam kolejne tajemnice drzew. 

W Tajemnej mowie drzew dużo mówi się o wpływie drzew na nasze zdrowie. Autor popiera te informacje wierzeniami ludowymi i historiami z życia jego rodziny. Drzewa są nam potrzebne nie tylko do produkcji tlenu, ale również do wielu innych aspektów życia. Powinniśmy okazywać im więcej szacunku i poświęcać więcej uwagi temu, by je chronić.

Ostatnia część książki jest częścią najbardziej informacyjną. Została poświęcona opisom różnych gatunków, ich wpływom na nasze zdrowie i możliwościom wykorzystania drewna. Zdobią i dopełniają je piękne ryciny obrazujące poszczególne gatunki. 


Tak często bywa, że nie zauważamy drobnych rzeczy i istot, które, w pobliżu, służą nam cicho i wiernie. Zdarza się to niekiedy również w odniesieniu do kochanych przez nas ludzi. Nie inaczej jest w przypadku drzew.
Ale drewno ich potężnych pni ogrzewa nas i otacza opieką, a ich korzenie wrastają głęboko w ludzkie serca.Tajemna mowa drzew jest książką niezwykłą. Nie spodziewałam się, że aż tak mi się spodoba. Nie spodziewałam się, że będzie tak emocjonalna, pełna pasji i miłości do natury. To była cudowna, lektura i jedna z przyjemniejszych książek popularnonaukowych jakie miałam okazję czytać. Pochłonęłam ją w dwa dni... A kiedy tylko skończyłam czytać, wybrałam się na spacer po lesie i z jeszcze większą pasją przyglądałam się naszym braciom drzewom. Gorąco polecam, warto ją poznać. 

M.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

Etykiety

.kobiece .podsumowanie A.J. Finn Abbi Glines Adam Christopher Adam Kay Adrian Bednarek Agata Czykierda - Grabowska Agata Przybyłek Agnieszka Lis Alek Rogoziński Alex Marwood Alex Michaelides Alice Clayton Alice Feeney Alison Noel Andrew Mayne Aneta Jadowska Anna Bellon Anna Ekberg Anna Ficner-Ogonowska Anna Kańtoch Anna McPartlin Anna Niedbał Anna Todd Artur Chmielewski Bartosz Szczygielski Belinda Bauer Bonnie Kistler Bonnie Smith Whitehouse Brittainy C. Cherry Brittainy C.Cherry Brodi Ashton C.L. Tylor Camilla Läckberg Cara Hunter Caroline Kepnes Carolyn Egan Carolyne Faulkner Charlaine Harris Chloe Esposito Chris McGeorge Christine Feret-Fleury Claire King Colleen Hoover Corinne Sweet Cynthia D'Aprix Sweeney Cynthia Hand Dani Rabaiotti Daniel Nyari Dolores Redondo dr Richard Shepherd Elaine DePricne Elisa Albert Emma Farrarons Erica Spindler Erin Hunter Erwin Thoma Eva Pohler Fiona Barton Francis Duncan Fuminori Nakamura Gabriela Gargaś Gilly Macmillan Girl Online Glenda Millard Gwenda Bond Helen Russell Holly Ringland J. Sterling J.P. Monninger Jacek Dehnel Jakub Ćwiek Janice Y.K. Lee Jem Lester Jenna Evans Welch Jennifer L. Armentrout Jennifer L.Armentrout Jenny Han Jessica Khoury Jill McGrow Joanna Szarańska Jodi Meadows Joe Sugg John Corey Whaley Jojo Moyes Jolene Hart Jonh Anderws Jorge Cham & Daniel Whiteson Josh Malerman JP Delaney K.A Tucker Karen Dionne Karolina Wilczyńska Katarzyna Michalak Katarzyna Misiołek Kate Atkinson Katherine Webb Kayhryn Croft Keith Stuart Kelly Barnhill Kendall Ryan Kim Hlden Kim Holden Kimberly McCreight Kiran Millwood Hargrave Layla Wheldon Leisa Rayven Liebster Blog Award Linda Geddes Linia serc Lisa De Jong Lisa Hågensen Lorena Franco Louise Jensen Louise O'Neill Lucy Vine Mads Peder Nordbo Maeve Haran Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maggie Stiefvater Maja Lunde Marcin Wójcik Marie Benedict Markus Zusak Marta Guzowska Mary Beth Keane Maybe Someday Megan Miranda Meik Wiking Mia Sheridan Michaela DePrince Michał Gaszyński Michele Campbell Michelle Falkoff Michelle Frances Miranda Kenneally Natalia Sońska Natasza Socha Neil deGrasse Tyson Neil Gaiman Nicholas Sparks Nick Caruso Nicolas Sparks Paola Capriolo Paul Grossman Paula Hawkins Paulo Coelho Peternelle van Arsdale Philip Roth Piotr Wilkowiecki R.J.Palacio Rainbow Rowell rebecca Donovan Regina Brett Remigiusz Mróz Renata Chaczko S. R. Masters Sally Thorne Sandra Orzelska Sarah J. Maas Sarah Vaughan Saroo Brierley Shaun Bythell Stephanie Perkins Stuart Turton Susan Dennard Susan Mallery Sylwia Trojanowska Tammara Webber Tana French Tarryn Fisher Terry Brooks Tony Trixi Von Bulow Ule Hansen Valérie Tasso Wojciech Czusz Yann Martel Zbigniew Zborowski Zoe Sugg
Copyright © Maw reads