E-BOOK: Dam ci to wszystko - Dolores Redondo


W ramach literackiego postanowienia by poznawać autorów z różnych zakątków świata zdecydowałam się na powieść hiszpańskiej pisarki. Skusiłam się na nagrodzoną jedną z najważniejszych literackich nagród w Hiszpanii i bardzo wysoko ocenianą książkę. Jako że od początku wiedziałam, że będę o niej pisać, przeczytałam tylko opis, szybko zerknęłam na oceny, upewniłam się co do gatunku i podjęłam decyzję – biorę. 

Jeśli i Was zachęca literatura hiszpańska popularnej i nagradzanej autorki, to zajrzyjcie na virtualo.pl gdzie możecie znaleźć ebook Dam ci to wszystko


Poczytny pisarz dowiaduje się o tragicznej śmierci swojego męża w momencie kiedy pracuje nad nową książką. Nic się nie zgadza - Álvaro miał być zupełnie w innym miejscu, co zatem sprawiło, że zmienił plany? A może wcale ich nie zmienił, tylko oszukiwał ukochanego? Na jaw wychodzą kolejne tajemnice ukrywane przez mężczyznę jednak największym zaskoczeniem okazuje się fakt, że Álvaro był ostatnim dziedzicem arystokratycznej rodziny Muñiz de Dávila, a teraz to Manuel został jedynym spadkobiercą fortuny Álvaro.

Tak oto, razem z Manuelem wchodzimy do kręgów arystokracji galicyjskiej, do nieco dysfunkcyjnej rodziny zmarłego. Z niechęcią przyjmują Manuela w swoim gronie. Nie mogą pozwolić by obcy szperał w ich przeszłości i odkrył skrzętnie skrywane sekrety. Doceniam sposób budowania relacji między bohaterami, warstwę psychologiczną powieści oraz anty-homofoniczne przesłanie, którego w kontekście tej historii nie można było uniknąć. Autorka zgrabnie poradziła sobie z przedstawieniem toksycznych relacji a także z przedstawieniem tak złożonej i wielowątkowej historii.


Książka wpisuje się bardziej w kategorię powieści obyczajowej z mocno zakreślonym wątkiem rodzinnym – podwójne życie, tajemnice, kłamstwa - i równoległym motywem kryminalnym, którego w mojej ocenie było za mało, bo ostatecznie okazał się ciekawy. Nawet mimo nigdzie nie prowadzących wskazówek i tropów zdecydowanie wolałabym czytać więcej o dochodzeniu i sprawach z nim związanych, na to się nastawiałam. 

Przeraziła mnie mnogość różnorakich wątków oraz rozbudowanych opisów, które prawdopodobnie miały sprawić, że czytelnik poczuje się jak w Galicji. Ja jednak czułam się głównie przytłoczona i znudzona ich ilością, długością i skrupulatnością. Winnice, plantacje kwiatów, architektura…Szczerze przyznaję, że poradziłam sobie z nimi tylko dlatego, że przelatywałam pobieżnie wzrokiem i pędziłam dalej, w poszukiwaniu akcji. Mało jej w Dam ci wszystko. Nie tego spodziewałam się po kryminale. Wątek kryminalny oczywiście jest ale rozwija się powoli, monotonnie, bez zwrotów akcji. Wierzę jednak, że znajdą się osoby, którym taki styl będzie odpowiadał. 

Książka napisana jest niemal poetycko, nie do końca rozumiem po co? Poetyckość dla poetyckości? Prawdopodobnie nie jestem w stanie docenić pióra autorki, po prostu nie przepadam za takimi połączeniami – ciągle podchodzę do Dam ci to wszystko jako do kryminału, na który tak bardzo liczyłam. Znów muszę napisać, że to co do końca nie pasuje mnie, z pewnością spodoba się innym… Nie zamierzam jednak przepraszać, że mam swoje zdanie. Tym razem nie trafiłam z wyborem, ale mam nadzieję, że ktoś na tym skorzysta! ;) 

Prawdopodobnie powinnam się cieszyć, bo utwierdziłam się w przekonaniu, że wyróżniane wielkimi nagrodami książki nie są tym co lubię. A jednak mam wyrzuty sumienia. Wiem, że Dam ci to wszystko zachwyci niejednego czytelnika a ja nie jestem w stanie wskazać wystarczającej ilości argumentów, które zachęciłyby Was do sięgnięcia po tę książkę. Mogę tylko napisać, że jeśli wszystko co wymieniłam jako przeszkadzające mnie w zestawieniu z pozytywami, ma szansę zachwycić Was, to właśnie znaleźliście lekturę na nadchodzący weekend :) A wszystkim tych, którzy tak jak ja nie lubią rozwlekłych opisów i nudnej akcji odradzam. Znajdziemy dla siebie coś lepszego.

Jeśli to po pełne drobiazgowych szczegółów, melancholijne książki czytacie najchętniej, to zachęcam do sięgnięcie po ebooka, na virtualo.pl znajdziecie go w fajnej cenie. A może tak jak ja postanowicie jednak na pełen akcji kryminał? :) 

M.Etykiety

.kobiece .podsumowanie A.J. Finn Abbi Glines Adam Christopher Adam Kay Adrian Bednarek Agata Czykierda - Grabowska Agata Przybyłek Agnieszka Lis Alek Rogoziński Alex Marwood Alex Michaelides Alice Clayton Alice Feeney Alison Noel Andrew Mayne Aneta Jadowska Anna Bellon Anna Ekberg Anna Ficner-Ogonowska Anna Kańtoch Anna McPartlin Anna Niedbał Anna Todd Artur Chmielewski Bartosz Szczygielski Belinda Bauer Bonnie Kistler Bonnie Smith Whitehouse Brittainy C. Cherry Brittainy C.Cherry Brodi Ashton C.L. Tylor Camilla Läckberg Cara Hunter Caroline Kepnes Carolyn Egan Carolyne Faulkner Charlaine Harris Chloe Esposito Chris McGeorge Christine Feret-Fleury Claire King Colleen Hoover Corinne Sweet Cynthia D'Aprix Sweeney Cynthia Hand Dani Rabaiotti Daniel Nyari Dolores Redondo dr Richard Shepherd Elaine DePricne Elisa Albert Emma Farrarons Erica Spindler Erin Hunter Erwin Thoma Eva Pohler Fiona Barton Francis Duncan Fuminori Nakamura Gabriela Gargaś Gilly Macmillan Girl Online Glenda Millard Gwenda Bond Helen Russell Holly Ringland J. Sterling J.P. Monninger Jacek Dehnel Jakub Ćwiek Janice Y.K. Lee Jem Lester Jenna Evans Welch Jennifer L. Armentrout Jennifer L.Armentrout Jenny Han Jessica Khoury Jill McGrow Joanna Szarańska Jodi Meadows Joe Sugg John Corey Whaley Jojo Moyes Jolene Hart Jonh Anderws Jorge Cham & Daniel Whiteson Josh Malerman JP Delaney K.A Tucker Karen Dionne Karolina Wilczyńska Katarzyna Michalak Katarzyna Misiołek Kate Atkinson Katherine Webb Kayhryn Croft Keith Stuart Kelly Barnhill Kendall Ryan Kim Hlden Kim Holden Kimberly McCreight Kiran Millwood Hargrave Layla Wheldon Leisa Rayven Liebster Blog Award Linda Geddes Linia serc Lisa De Jong Lisa Hågensen Lorena Franco Louise Jensen Louise O'Neill Lucy Vine Mads Peder Nordbo Maeve Haran Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maggie Stiefvater Maja Lunde Marcin Wójcik Marie Benedict Markus Zusak Marta Guzowska Mary Beth Keane Maybe Someday Megan Miranda Meik Wiking Mia Sheridan Michaela DePrince Michał Gaszyński Michele Campbell Michelle Falkoff Michelle Frances Miranda Kenneally Natalia Sońska Natasza Socha Neil deGrasse Tyson Neil Gaiman Nicholas Sparks Nick Caruso Nicolas Sparks Paola Capriolo Paul Grossman Paula Hawkins Paulo Coelho Peternelle van Arsdale Philip Roth Piotr Wilkowiecki R.J.Palacio Rainbow Rowell rebecca Donovan Regina Brett Remigiusz Mróz Renata Chaczko S. R. Masters Sally Thorne Sandra Orzelska Sarah J. Maas Sarah Vaughan Saroo Brierley Shaun Bythell Stephanie Perkins Stuart Turton Susan Dennard Susan Mallery Sylwia Trojanowska Tammara Webber Tana French Tarryn Fisher Terry Brooks Tony Trixi Von Bulow Ule Hansen Valérie Tasso Wojciech Czusz Yann Martel Zbigniew Zborowski Zoe Sugg
Copyright © Maw reads