Niewyjaśnione okoliczności - dr Richard ShepherdW przeciągu ostatniego tygodnia przeczytałam dwie książki o tematyce medycznej. Dwie zupełnie różne książki medyczne. Podzielę się z Wami kilkoma słowami na temat tej, która wywołała we mnie mnóstwo emocji i rozbudziła jeszcze większą ciekawość w temacie kryminalistyki sądowej. 


Dr Richard Shepherd jest czołowym brytyjskim lekarzem medycyny sądowej. W swoim prosektorium gościł ponad 23 tysiące zwłok. Miał udział w wyjaśnianiu największych tragedii takich jak katastrofa World Trade Centre, uczestniczył też w śledztwie dotyczącym śmierci księżnej Diany. Zagłębiając się w ludzkie ciało jest w stanie nie tylko określić okoliczności śmierci denata, ale też odkryć wiele jego sekretów. Lekarz medycyny sądowej jest jednym z najważniejszych (o ile nie najważniejszym) ogniw w łańcuchu pozwalającym odtworzyć wydarzenia sprzed śmierci. To właśnie ten człowiek jest autorem i bohaterem Niewyjaśnionych okoliczności. Doktor Shepherd bez wątpienia jest odpowiednią postacią, za pośrednictwem której mamy okazję zajrzeć w najgłębsze i najciemniejsze zakamarki brytyjskiego prosektorium, a jednocześnie okazję przestudiować psychikę człowieka, który codziennie spotyka się z przeróżnymi przypadkami śmierci. 

Każde zwłoki mają do opowiedzenia swoją historię.
Muszę przyznać, że na początku byłam zdumiona ilością medycznych i kryminalistycznych specjalistycznych terminów pojawiających się w tekście, a także ich dokładnych objaśnień. Szybko jednak doszłam do wniosku, że to niepotrzebne zdumienie. W końcu czytałam zupełnie poważną książkę, a nie wszyscy zainteresowani muszą być w jakimkolwiek stopniu obeznani w temacie. Pierwsze wrażenie było na nie, ale z czasem uznałam, że każde słowo wprowadzenia i objaśnienia było potrzebne. Jeśli nie wiecie zbyt wiele o pracy patologa, możecie być pewni, że wszystko zrozumiecie. Niewyjaśnione okoliczności zostały napisane w dość ciężkim stylu. Potrzebowałam trochę czasu by do niego przywyknąć. Mam na myśli głównie rytm narracji. Autor często wraca do wcześniej poruszanych wątków, nie zawsze zachowuje chronologię, przeplata fragmenty zawodowe z rodzinnymi. Musicie wiedzieć, że poza kryminalnymi i medycznymi tematami, Niewyjaśnione okoliczności są przede wszystkim autobiografią. Jedną z najbardziej pasjonujących i przejmujących jakie kiedykolwiek czytałam. 

Autor bez owijania w bawełnę opowiada o jasnych i ciemnych stronach pracy patologa. O pracy nie tylko na miejscach zbrodni, w zaciszu prosektorium, ale i na sali sądowej, gdzie nieustannie podważa się jego autorytet; w kontakcie z rodzinami zmarłych, a w końcu w kontekście życia osobistego i relacji rodzinnych. Dr Richard Shepherd nie przebiera w słowach. Opisy miejsc zbrodni i sekcji zwłok są surowe i wyprane z emocji – jednak wzbudzają ich całą masę. Nie sposób nie wyczuć w nich ogromnego szacunku do wszystkich zmarłych, z którymi autor kiedykolwiek miał do czynienia - bez względu na przyczynę śmierci i jej status publiczny lub jego brak, oraz pasji doktora do zawodu o którym opowiada. To swego rodzaju brutalnie szczera spowiedź człowieka, który przez lata musiał zachowywać zimną krew w obliczu dziesiątek tysięcy śmierci, często tragicznych, często niemożliwych do skategoryzowania. Ale czy na pewno można zachować pełnię zdrowia psychicznego i zupełnie wyłączyć emocje pracując jako lekarz medycyny sądowej? 

Uwielbiałem różnorodność swojej pracy – w jednym tygodniu mogłem mieć do czynienia z samobójstwem przy użyciu strzelby, zatruciem tlenkiem węgla, utonięciem, morderstwem przy użyciu noża, przedawkowaniem narkotyków i jeszcze paroma przypadkami śmierci z przyczyn naturalnych.


Sięgając po Niewyjaśnione okoliczności liczyłam na prawdziwe smaczki z życia patologa i ani trochę się nie zawiodłam. Otrzymałam jeszcze więcej! To książka dla ludzi o mocnych nerwach. Dla wszystkich wielbicieli powieści kryminalnych to zdecydowany must read. Polecam całym sercem, nie pożałujecie!


M.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Insignis.
Obsługiwane przez usługę Blogger.