Zapowiedzi wydawnicze luty 2019

01 lutego

Co będziemy czytać w lutym? Zapowiedzi jest mnóstwo, a ja wybrałam tylko 15 najciekawszych dla mnie tytułów, które chciałabym poznać. 
Luty zaskoczył mnie przede wszystkim ilością książek opowiadających o zawodzie pielęgniarki. Do wyboru mamy aż trzy różne tytuły, proponowane przez trzy różne wydawnictwa. Pierwsza z nich to po prostu Pielęgniarki autorstwa Christie Watson, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Marginesy. Przeczytamy w niej o pracy brytyjskiej pielęgniarki, która jest w zawodzie od 20 lat. Podobno ma być emocjonująco, ale też zabawnie. Książkę rekomenduje Adam Kay, autor Będzie bolało i pisze: Płakałem. Zamyślałem się. Śmiałem. Bardziej niż zwykle doceniłem tę najbardziej niedocenianą z profesji. Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia autorstwa Marianny Fijewskiej to propozycja Wydawnictwa WAB. Z opisu wynika, że pielęgniarki w rozmowie z autorką, opowiedzą o tych mniej przyjemnych realiach ich pracy. Opowiadają o sobie, o trudnych warunkach pracy, o chorych relacjach ze zwierzchnikami, o wzajemnych konfliktach. W końcu W czepku urodzone Weroniki Nawary to zapowiedź od Wydawnictwa Otwartego. Słuchałam wywiadu z autorką w 7 metrach pod ziemią i byłam bardzo zaskoczona z jaką miłością i wyrozumiałością wypowiada się o pielęgniarstwie. Takie same emocje wyczuwam czytając opis książki - w rozmowach z pielęgniarkami przedstawiono tu trudy ich zawodu i nieprzyjemności, z którymi mierzą się na co dzień, ale też ich pasję do tego co robią.  Wszystkie trzy książki ukażą się 13.02 a ja z ogromną ciekawością sięgnę po każdą z nich. Pozostając w temacie medycyny - moją uwagę zwróciły Sprawy sercowe. Historia serca w jedenastu operacjach Thomasa Morrisa, która 27.02 ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Autor ma opowiadać historię kardiochirurgii zaczynając od 1872 roku i zabiegu wyjęcia igły wbitej przypadkiem w pierś londyńskiego blacharza, poprzez historyczną operację usunięcia odłamka szrapnela z serca żołnierza rannego w Normandii, po hodowlę organów w bioreaktorze i protezy z drukarki 3D. To zdanie wystarczy, żeby przekonać mnie do lektury!Luty jest miesiącem miłości ;) więc nie mogłoby zabraknąć romantycznych tytułów w tym zestawieniu. Zaczynamy od Do dziewczyn, które czuły zbyt wiele autorstwa B.C.Cherry oraz Kandi Steiner. To tomik poezji, o którym same autorki, że jest ich listem miłosnym do świata. Chcę przeczytać ten list, a poza tym biorę w ciemno wszystko w czym maczała palce Brittainy C.Cherry! Sztuka słyszenia bicia serca została opisana jako najwspanialszy literacki hołd na cześć miłości. Jej autorem jest Jan-Philipp Sendker. Nie znalazłam zbyt wielu informacji o fabule, ale to nic, bardzo chcę dać się zaskoczyć. Obie książki ukażą się 13.02 nakładem Wydawnictwa Filia. Kobieca, tajemnicza historia rodzinna rekomendowana przez Jojo Moyes, która pisze: Melancholijna, urocza, doskonała w pokazywaniu sekretów, jakie chowamy przed bliskimi, nawet tymi, których kochamy. Uwielbiam tę książkę, choć nieraz doprowadzała mnie do łez. Mowa tu o Gdybyś tylko wiedziała autorstwa Hannah Beckerman. 
Było romantycznie, dlatego dla równowagi podrzucam kilka mrocznych (mam nadzieję) thrillerów i kryminałów. Na pierwszy ogień Okrutne pragnienie autorstwa Armainty Hall  ma opowiadać o niekonwencjonalnym związku Verity i Mike’a i ich pełnej namiętności grze, która może doprowadzić do zabójczych konsekwencji. Wydawnictwo WAB zapowiada mroczny i pozostający w pamięci thriller psychologiczny, który ukaże się 13.02. Najpierw moją uwagę przyciągnęła okładka, a kiedy w opisie zobaczyłam wzmiankę o Instagramie od razu pomyślałam - ok, chcę to przeczytać. Perfect victim Corrie Jackson opowiada o idealnym związku Charliego i Emily, który burzy oskarżenie Charliego o brutalne morderstwo. To kryminalna propozycja Wydawnictwa Świat książki, która ukaże się 27.02. Publikowany przez Wydawnictwo Filia Dom Jętki autorstwa Jamesa Hazela to tajemnica z przeszłości, tajne stowarzyszenie oraz ich śmiertelne plany i zataczająca koło historia, którą trzeba powstrzymać. Jestem ciekawa i czekam na premierę, która już 06.02. Po pierwsze śnieżyca, po drugie motyw uwięzionego w aucie dziecka, po trzecie Bezbronne Taylora Adamsa. Śnieżyce i porwania dzieci wywołują we mnie mnóstwo emocji, a ta książka ma jedno i drugie. Wydawnictwo Otwarte zaplanowało premierę na 13.02 Niezmiennie jestem fanką klasycznych kryminałów, a taki tytuł proponuje Wydawnictwo Albatros - Siedem śmierci Evelyn Hardcastle autorstwa Stuarta Turtona. Dzień śmierci Evelyn będzie się powtarzał aż do momentu, kiedy jeden z bohaterów nie rozwiąże zagadki jej śmierci. Akcja rozgrywa się w wielkiej posiadłości w latach 20 XX wieku. Premiera książki 27.02 i już nie mogę się doczekać aż będę mogła po nią sięgnąć! 
Znalazłam też kilka interesujących propozycji w powieściach dla młodzieży. 13.02 nakładem Wydawnictwa Kobiecego ukaże się drugi tom Do wszystkich chłopców których kochałam, czyli P.S. Wciąż cię kocham  autorstwa Jenny Han. Do związku Lary Jean i Petera wkradnie się zazdrość. Jestem bardzo ciekawa jak poradzą sobie z nią bohaterowie i mam nadzieję, że drugi tom będzie tak samo uroczy jak pierwszy. 11 lutego Wydawnictwo Moondrive wyda inspirowaną musicalem książkę Drogi Evanie Hansenie. Pojawi się w niej motyw listów, pechowego zbiegu okoliczności, samobójstwa i kłamstwa, które doprowadzi do przykrych konsekwencji. Całą listę zamyka proponowane przez Wydawnictwo We Need YA Piękno, którego nie widać autorstwa Ashley Woodfalk. To książka o młodych ludziach, ich sposobach na pogodzenie się z utratą najbliższych i jednoczącej sile muzyki. W księgarniach od 13.02.

M.

Obsługiwane przez usługę Blogger.