W niemieckim domu - Annette HessNie sądziłam, że opowiedzenie o tej książce przysporzy mi tyle trudu. Książka, o której chcę Wam opowiedzieć jest jedną z tych, na temat których trzeba samemu wyrobić sobie opinię. Nie chciałabym, żeby to jak ją przedstawię nakierowało kogokolwiek, albo zasugerowało w jaki sposób ją odebrać... Po prostu przeczytajcie, bo jest wyjątkowa i warto ją poznać.


Mieszkająca we Frankfurcie w 1963 roku Ewa nie wie, co działo się w Niemczech podczas II Wojny Światowej. Nie słyszała o Holocauście, a w jej rodzinnym domu nie mówi się o przeszłości. Dopiero kiedy zostaje wezwana na tłumaczkę w procesie przeciwko zbrodniarzom SS zaczyna poznawać historię swojego państwa. Najbliżsi odradzają jej udział w rozprawach, ale tłumaczka decyduje się podjąć ryzyko. Ta decyzja sprawia, że jej życie zupełnie się zmienia. 

Wiele jest książek, które opowiadają o wydarzeniach wojennych z perspektywy więźniów Auschwitz. Mamy do dyspozycji całą masę reportaży i wywiadów, ale ostatnio coraz częściej pojawiają się opowieści fikcyjne – większość nadal opowiadanych przez ofiary. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak wydarzenia z II Wojny Światowej wpłynęły na Niemców? Dlaczego osoby, które przeżyły wojnę nie chcą o niej opowiadać i pragną jak najszybciej zapomnieć o tym co było? Kim są ludzie, którzy przyczynili się do tak wielkiej tragedii i czy słowa ja tylko wykonywałem rozkazy oraz osłanianie się patriotyzmem faktycznie można traktować jako usprawiedliwienie? Kiedy główna bohaterka przygląda się procesowi w jej głowie rodzi się mnóstwo pytań. Kobieta jest wstrząśnięta tym, czego się dowiaduje oraz tym, że jej rodzina nigdy nie podjęła tematu wydarzeń sprzed lat. Autorka niesamowicie realistycznie oddaje emocje Ewy, co sprawia, że wszystko co czuje, współodczuwa również czytelnik. 

Tym co wyróżnia W niemieckim domu jest możliwość uczestniczenia w życiu niemieckiej rodziny, spojrzenie na ich codzienność, przygotowania do świąt i to, jak to pozornie normalne życie kontrastuje z tragedią ludzi walczących na sali rozpraw. Mentalność Niemców żyjących w czasach powojennych oburza, ale też skłania do refleksji. Myślę, że każdy odbierze tę książkę inaczej i choćby z tego powodu warto po nią sięgnąć i przekonać się w którą strunę Waszej duszy uderzy. 

Przyznaję, moje zainteresowanie Holocaustem kończyło się wyłącznie na opowieściach przedstawionych ze strony Polaków i ofiar, dlatego ta opowieść była ciekawą odmianą i możliwością spojrzenia na sprawę z innej perspektywy. W niemieckim domu jest bardzo kontrowersyjną książką, jestem pewna, że wzbudzi wiele sprzecznych emocji wśród polskich czytelników. Nie jest łatwą historią, jak każda o podobnej tematyce, ale warto ją przeczytać. To wartościowa i uświadamiająca pozycja. I chociaż nie ma w niej brutalności, to wiele fragmentów po prostu mrozi krew w żyłach. 

W niemieckim domu to kawał świetnej historii przedstawionej z niezwykłą subtelnością i dbałością o każdy szczegół. Chylę czoła przed Annette Hess za tak delikatne i rzetelne podejście do tematu. Nie napiszę nic więcej, poza tym, że polecam ją Waszej uwadze z czystym sercem.


M.Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Literackiemu.

Komentarze

Etykiety

.kobiece .podsumowanie A.J. Finn Abbi Glines Adam Christopher Adam Kay Adrian Bednarek Agata Czykierda - Grabowska Agata Przybyłek Agnieszka Lis Alek Rogoziński Alex Marwood Alex Michaelides Alice Clayton Alice Feeney Alison Noel Andrew Mayne Aneta Jadowska Anna Bellon Anna Ekberg Anna Ficner-Ogonowska Anna Kańtoch Anna McPartlin Anna Niedbał Anna Todd Artur Chmielewski Bartosz Szczygielski Belinda Bauer Bonnie Kistler Bonnie Smith Whitehouse Brittainy C. Cherry Brittainy C.Cherry Brodi Ashton C.L. Tylor Camilla Läckberg Cara Hunter Caroline Kepnes Carolyn Egan Carolyne Faulkner Charlaine Harris Chloe Esposito Chris McGeorge Christine Feret-Fleury Claire King Colleen Hoover Corinne Sweet Cynthia D'Aprix Sweeney Cynthia Hand Dani Rabaiotti Daniel Nyari Dolores Redondo dr Richard Shepherd Elaine DePricne Elisa Albert Emma Farrarons Erica Spindler Erin Hunter Erwin Thoma Eva Pohler Fiona Barton Francis Duncan Fuminori Nakamura Gabriela Gargaś Gilly Macmillan Girl Online Glenda Millard Gwenda Bond Helen Russell Holly Ringland J. Sterling J.P. Monninger Jacek Dehnel Jakub Ćwiek Janice Y.K. Lee Jem Lester Jenna Evans Welch Jennifer L. Armentrout Jennifer L.Armentrout Jenny Han Jessica Khoury Jill McGrow Joanna Szarańska Jodi Meadows Joe Sugg John Corey Whaley Jojo Moyes Jolene Hart Jonh Anderws Jorge Cham & Daniel Whiteson Josh Malerman JP Delaney K.A Tucker Karen Dionne Karolina Wilczyńska Katarzyna Michalak Katarzyna Misiołek Kate Atkinson Katherine Webb Kayhryn Croft Keith Stuart Kelly Barnhill Kendall Ryan Kim Hlden Kim Holden Kimberly McCreight Kiran Millwood Hargrave Layla Wheldon Leisa Rayven Liebster Blog Award Linda Geddes Linia serc Lisa De Jong Lisa Hågensen Lorena Franco Louise Jensen Louise O'Neill Lucy Vine Mads Peder Nordbo Maeve Haran Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maggie Stiefvater Maja Lunde Marcin Wójcik Marie Benedict Markus Zusak Marta Guzowska Mary Beth Keane Maybe Someday Megan Miranda Meik Wiking Mia Sheridan Michaela DePrince Michał Gaszyński Michele Campbell Michelle Falkoff Michelle Frances Miranda Kenneally Natalia Sońska Natasza Socha Neil deGrasse Tyson Neil Gaiman Nicholas Sparks Nick Caruso Nicolas Sparks Paola Capriolo Paul Grossman Paula Hawkins Paulo Coelho Peternelle van Arsdale Philip Roth Piotr Wilkowiecki R.J.Palacio Rainbow Rowell rebecca Donovan Regina Brett Remigiusz Mróz Renata Chaczko S. R. Masters Sally Thorne Sandra Orzelska Sarah J. Maas Sarah Vaughan Saroo Brierley Shaun Bythell Stephanie Perkins Stuart Turton Susan Dennard Susan Mallery Sylwia Trojanowska Tammara Webber Tana French Tarryn Fisher Terry Brooks Tony Trixi Von Bulow Ule Hansen Valérie Tasso Wojciech Czusz Yann Martel Zbigniew Zborowski Zoe Sugg
Copyright © Maw reads